Jak podłączyć falownik do sieci wifi

W dzisiejszych czasach panele fotowoltaiczne na dachu domu to już praktycznie standard. Jednak aby w pełni cieszyć się z ich zalet, kluczowe znaczenie ma odpowiednia konfiguracja i podłączenie falownika do internetu. Właśnie dlatego dziś odpowiem na nurtujące Was pytanie – jak podłączyć falownik do sieci WiFi?

Wyobraźcie sobie, że jesteście rzeźbiarzem, a Wasze arcydzieło to skomplikowana instalacja fotowoltaiczna. Panele to bloki marmuru, inwerter zaś dłutem, które nadaje im finalny kształt. Czy jednak pozwolilibyście, aby dłuto było na smyczy i ograniczało swobodę Waszej pracy?

Oczywiście, że nie! Dlatego właśnie łącząc falownik z WiFi, zyskujecie pełną kontrolę nad nim. Możecie śledzić parametry pracy, aktualizować oprogramowanie i konfigurować ustawienia zdalnie. Współczesny rzefmistrz nie pozwoliłby zapędzić się w kozi róg przez producenta!

No dobrze, dość już tych metafor. Czas na szczegóły, jak fizycznie zrealizować to połączenie. Baczność, zaczynamy!

Przygotowanie do instalacji

Dla rozpoczęcia przygotujcie sobie następujące rzeczy:

 • Falownik kompatybilny z WiFi (np. Fronius, SolarEdge, SMA)
 • Routery bezprzewodowy lub WiFi w zasięgu
 • Opcjonalnie kieszonkowy router/access point WiFi
 • Smartfon lub komputer z dostępem do internetu
 • Instrukcję obsługi falownika

Kluczowe znaczenie ma zgodność falownika z WiFi. Starsze modele tej możliwości zwyczajnie nie mają, więc w takim przypadku skazani jesteście na rozwiązania kablowe, np. przez Ethernet.

Zobacz też:  Miejskie klimaty. Makijaż odporny na miejskie zanieczyszczenia. Perfumy, które wyróżnią cię z tłumu

Gdy już macie wszystko przygotowane, czas na konfigurację dostępu do internetu.

Sposoby podłączenia do Internetu

Rozróżniamy tutaj dwie podstawowe możliwości:

 1. Połączenie falownika bezpośrednio z Waszym domowym WiFi
 2. Stworzenie dedykowanej sieci WiFi tylko dla falownika

W pierwszym przypadku postępujemy następująco:

 • Włączamy tryb konfiguracji WiFi w falowniku
 • Łączymy go z domową siecią bezprzewodową
 • Uzupełniamy wymagane dane dostępowe jak hasło

Całość powinna zająć dosłownie kilka minut i nie będzie wymagała żadnych dodatkowych zakupów ani skomplikowanej konfiguracji.

Druga metoda jest nieco bardziej zaawansowana, ale zapewnia lepsze bezpieczeństwo i separację sieci. Będziemy potrzebować tutaj zewnętrznego routera lub access pointa WiFi. Takie urządzenie łączymy z głównym routerem za pomocą kabla ethernetowego, tworząc oddzielną sieć bezprzewodową tylko dla falownika.

Zalety? Unikamy niepożądanego ruchu w domowej sieci, a do tego zyskujemy pełną kontrolę nad konfiguracją połączenia dla falownika. Wadą są wyższe koszty oraz mniejsza mobilność całej instalacji.

Konfiguracja w aplikacji

Gdy już mamy działające połączenie WiFi falownika z internetem, przydadzą nam się również dedykowane aplikacje mobilne i webowe od producentów. Pozwalają one nie tylko na odczyt parametrów pracy urządzenia, ale często też umożliwiają zaawansowaną konfigurację.

Przykładowo, w aplikacji Fronius Solar.web można w pełni skonfigurować parametry bezpieczeństwa sieci WiFi, zoptymalizować ustawienia śledzenia maksymalnego punktu mocy (MPPT) czy zaktualizować oprogramowanie falownika. Wszystko to oczywiście zdalnie, bez żadnej fizycznej obecności przy urządzeniu.

Podobne możliwości dają aplikacje SolarEdge, SMA i innych liczących się graczy na rynku fotowoltaiki. Warto je zainstalować i zapoznać się z funkcjami, bowiem pozwolą Wam wycisnąć maksimum z instalacji.

Zobacz też:  Pompy ciepła - hit czy kit?

Dodatkowe wskazówki i podsumowanie

Na koniec jeszcze kilka przydatnych uwag:

 • Jeśli falownik nie posiada wbudowanego WiFi, możliwe jest użycie zewnętrznego modemu lub karty sieciowej. To jednak pociąga za sobą dodatkowe koszty.
 • W przypadku słabego zasięgu WiFi, można zastosować wzmacniacze sygnału lub routery mesh, aby poprawić łączność.
 • Część aplikacji mobilnych umożliwia zdalne monitorowanie pracy i produkcji prądu z Waszej instalacji. Ułatwia to zarządzanie zużyciem energii.
 • Aktualizujcie regularnie oprogramowanie falownika, bowiem wprowadza ono nowe funkcje i poprawia bezpieczeństwo.

Jeśli podążycie za moimi wskazówkami, z pewnością uda Wam się podłączyć falownik do sieci WiFi. Otwiera to ogrom możliwości zdalnej kontroli i konfiguracji. Od dziś jesteście już nie tylko producentami zielonej energii, ale też jej zarządcami!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *