Nieprzyjemny zapach z oczyszczacza powietrza

Każdy filtr zamontowany w oczyszczaczy powietrza ma swoją określoną żywotność. Jeśli więc chcesz, aby powietrze w Twoim domu było zawsze świeże i czyste, musisz pamiętać o ich regularnej wymianie. Kiedy i jak to zrobić? Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.

Dlaczego należy wymienić filtr na nowy?

Każdy filtr powierza ma swoją ograniczoną żywotność, która zleży m.in.: od rodzaju filtra, czasu pracy, stopnia zanieczyszczenia czy wielkości oczyszczanej powierzchni. Kiedy filtry powietrza się zapchają, wydajność urządzenia spadnie, a mimo jego intensywnej pracy, powietrze nadal będzie złej jakości. Urządzenie zacznie nieregularnie pracować, może samoistnie się wyłączać i wydzielać nieprzyjemny zapach. Długotrwałe stosowanie zapchanych filtrów może spowodować obciążenie wentylatora i uszkodzenie silnika. Przełoży się także na wyższe rachunki za prąd. Dlatego tak ważne jest, aby je regularnie wymieniać na nowe.

Jak często wymienić filtr w oczyszczaczu powietrza?

Częstotliwość wymiany filtrów zależy przede wszystkim od rodzaju filtrów, jakie są zamontowane w urządzeniu.

  • Filtry wstępne – są spotykane w urządzeniach bardziej zaawansowanych technologicznie, w których występuje kilka poziomów filtrowania. To one jako pierwsze mają kontakt z zanieczyszczeniami, chronią pozostałe filtry przed szybkim zapychaniem się i wydłużają czas pracy urządzenia. Filtry wstępnie nie wymagają wymiany. Trzeba tylko pamiętać o ich regularnym odkurzaniu – najlepiej raz w tygodniu.
  • Filtry HEPA – są to bardzo wydajne, wysokocząsteczkowe filtry, które pochłaniają wszystkie roztocza, bakterie, wirusy i pyłki. W normalnych warunkach powinny być wymienione raz do roku, a w środowisku bardzo zanieczyszczonym – raz na 3-4 miesiące.
  • Filtry węglowe – znajdują się w najlepszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeniach, np. w niezwykle wydajnym oczyszczaczu powietrza Electrolux EAP 450, które wykorzystuje kilkustopniowy system filtracji. Pochłania nie tylko zanieczyszczenia, ale także nieprzyjemne zapachy (np. dym z papierosów). Filtr węglowy powinien być wymieniony maksymalnie co 24 miesiące.
Zobacz też:  Kiedy warto pomyśleć o zamontowaniu rekuperatora?

Niektóre oczyszczacze powietrza są wyposażone w specjalny czujnik monitorujący stan filtrów. Kiedy przyjdzie pora na jego wymianę, na panelu sterującym lub w aplikacji mobilnej wyświetli się odpowiedni komunikat. Przykładem takiego urządzenia jest oczyszczacz Electrolux Pure A9 z 5-warstwowym filtrem. Inteligentny system rozpoznaje, jak skutecznie działa filtr i informuje, kiedy należy go wymienić na nowy. Sama wymiana przebiega bardzo szybko – wystarczy jednym ruchem wyciągnąć zużyty filtr i zamontować nowy.

Jak wymienić filtr w oczyszczaczu?

Sposób wymiany filtrów różni się w zależności od modelu i producenta. Dlatego zanim przystąpisz do pracy, przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi. Mimo, że każde urządzenie działa inaczej, jest kilka rzeczy, na które zawsze musisz zwrócić uwagę.

  • Nigdy nie wymieniaj filtra w urządzeniu, które jest podłączone do sieci elektrycznej. Zanim przystąpisz do pracy, odłącz urządzenie od prądu.
  • Delikatnie zdejmuj obudowę urządzenia, tak, aby nie uszkodzić zaczepów ani innych elementów mocujących.
  • Ostrożnie wyciągaj zużyte filtry. Zwróć uwagę, czy nie posiadają żadnych dodatkowych blokad.
  • Upewnij się, że zdjąłeś wszystkie folie zabezpieczające z nowych filtrów, zanim zamontujesz je w odpowiednim miejscu oczyszczacza.
  • Zakładając ponownie obudowę oczyszczacza upewnij się, że dobrze przylega do reszty urządzenia.
  • Zachowaj bezpieczeństwo i zawsze stosuj się do wskazówek i zaleceń producenta.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *