konsultacje lekarskie online

Wygodne i praktyczne – konsultacje lekarskie online

Nie wiesz, czym są konsultacje lekarskie online? Przeczytaj artykuł, w którym wyjaśniamy, na czym one polegają. Dowiesz się również, czym jest recepta elektroniczna oraz zwolnienie lekarskie online!

Często zdarzają się sytuacje, w których pomoc medyczna potrzebna jest natychmiast. Najlepszym rozwiązaniem są wtedy konsultacje lekarskie online, podczas których specjalista wyda stosowne zalecenia. Czy zdalna forma może być równie skutecznym narzędziem do postawienia diagnozy i efektywnego leczenia?

Czym są konsultacje lekarskie online?

Konsultacje lekarskie online to jedna z form świadczenia usług medycznych w internecie. Polegają one na kontakcie ze specjalistą za pośrednictwem czatu, wideokonferencji lub połączenia telefonicznego. Podczas takiej rozmowy pacjent dokładnie przedstawia swój problem, natomiast lekarz decyduje o sposobie jego rozwiązania. Atutem tych konsultacji jest to, że chory nie musi wychodzić z domu i może zaczerpnąć porady lekarskiej bez konieczności odwiedzania przychodni. Co więcej, podczas telekonsultacji pacjentowi może zostać wystawione zwolnienie lekarskie online lub elektroniczna recepta.

Recepta elektroniczna – czym jest i co powinna zawierać?

Jak działa e-recepta? Lekarz online wystawi dokument elektroniczny, który jest zdalnym zaleceniem specjalisty co do sposobu leczenia chorego. Upoważnia ona do odbioru przepisanych leków. E-recepta zawiera dokładną nazwę tych lekarstw, ich ilość oraz sposób dawkowania. Znajdują się na niej dane chorego i osoby wystawiającej daną receptę. Podana jest również data wystawienia, a czasami nawet data realizacji – należy zwracać na to uwagę, ponieważ istotny jest czas, w którym można wykupić leki. Taką elektroniczną receptę można otrzymać podczas konsultacji lekarskich online bądź po wypełnieniu formularza na stronie internetowej.

Zobacz też:  Ile kosztuje wymiana pieca węglowego na gazowy?

Jak zrealizować receptę elektroniczną?

Do poprawnie wystawionej recepty elektronicznej przesyłany jest na numer kontaktowy pacjenta specjalny kod PIN, który pozwala na jej realizację. Czasami e-recepta wysyłana jest na skrzynkę pocztową w formie dokumentu z kodem kreskowym, który można wydrukować i zabrać ze sobą do apteki. Na zrealizowanie recepty elektronicznej zazwyczaj będziesz mieć 30 dni, jednak warto się upewnić, jaka jest dokładnie jej ważność. Niektóre kategorie leków są przepisywane z krótszymi lub dłuższymi terminami odbioru. Warto dodać, że e-receptę można wykupić w dowolnej aptece.

Zwolnienie lekarskie online – na czym to polega?

Zastanawiasz się, czym jest e-zwolnienie 24h? To zdalna możliwość otrzymania usprawiedliwienia swojej nieobecności w miejscu pracy z powodu czasowej niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych. Jeśli potrzebujesz takiego dokumentu, to wystarczy, że w internecie uzupełnisz wyznaczony formularz medyczny. Będziesz musiał podać tam między innymi swoje dane oraz oznaczenie pracodawcy. Na podstawie przesłanych informacji lekarz zweryfikuje twoje zgłoszenie i je zatwierdzi. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, być może będziesz musiał udzielić dodatkowych odpowiedzi.

Czy można dostać zwolnienie lekarskie z datą wsteczną?

Zwolnienie lekarskie (nawet to w formie zdalnej) może być wystawione z datą wsteczną. Termin nie może jednak przekraczać 3 dni, licząc od dnia poprzedzającego dzień badań lub dzień wysłania zgłoszenia na e-zwolnienie. Jeśli nieobecność w pracy jest dłuższa, to niestety pozostałe dni nie zostaną usprawiedliwione.

Zobacz też:  Remont mieszkania pod ekologiczne rozwiązania

Czy pracodawca może odrzucić wystawione zwolnienie lekarskie?

Czy pracodawca może nie przyjąć zwolnienia lekarskiego? Jeśli zwolnienie lekarskie wzbudza podejrzenia pracodawcy, to zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie może on odrzucić tego usprawiedliwienia. Musi je zaakceptować, a w przypadku wątpliwości ma możliwość sprawdzić zasadność wystawionego zwolnienia. Pracodawca może taką kontrolę przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą wyznaczonych do tego osób z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby iść do pracy z powodu problemów zdrowotnych, skorzystaj z konsultacji lekarskich online. Lekarz na podstawie przeprowadzonej rozmowy, zaleci odpowiednie metody leczenia oraz wypisze e-zwolnienie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.