konsultacje lekarskie online

Nie wiesz, czym są konsultacje lekarskie online? Przeczytaj artykuł, w którym wyjaśniamy, na czym one polegają. Dowiesz się również, czym jest recepta elektroniczna oraz zwolnienie lekarskie online!

Często zdarzają się sytuacje, w których pomoc medyczna potrzebna jest natychmiast. Najlepszym rozwiązaniem są wtedy konsultacje lekarskie online, podczas których specjalista wyda stosowne zalecenia. Czy zdalna forma może być równie skutecznym narzędziem do postawienia diagnozy i efektywnego leczenia?

Czym są konsultacje lekarskie online?

Konsultacje lekarskie online to jedna z form świadczenia usług medycznych w internecie. Polegają one na kontakcie ze specjalistą za pośrednictwem czatu, wideokonferencji lub połączenia telefonicznego. Podczas takiej rozmowy pacjent dokładnie przedstawia swój problem, natomiast lekarz decyduje o sposobie jego rozwiązania. Atutem tych konsultacji jest to, że chory nie musi wychodzić z domu i może zaczerpnąć porady lekarskiej bez konieczności odwiedzania przychodni. Co więcej, podczas telekonsultacji pacjentowi może zostać wystawione zwolnienie lekarskie online lub elektroniczna recepta.

Recepta elektroniczna – czym jest i co powinna zawierać?

Jak działa e-recepta? Lekarz online wystawi dokument elektroniczny, który jest zdalnym zaleceniem specjalisty co do sposobu leczenia chorego. Upoważnia ona do odbioru przepisanych leków. E-recepta zawiera dokładną nazwę tych lekarstw, ich ilość oraz sposób dawkowania. Znajdują się na niej dane chorego i osoby wystawiającej daną receptę. Podana jest również data wystawienia, a czasami nawet data realizacji – należy zwracać na to uwagę, ponieważ istotny jest czas, w którym można wykupić leki. Taką elektroniczną receptę można otrzymać podczas konsultacji lekarskich online bądź po wypełnieniu formularza na stronie internetowej.

Zobacz też:  Pompy ciepła - ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania

Jak zrealizować receptę elektroniczną?

Do poprawnie wystawionej recepty elektronicznej przesyłany jest na numer kontaktowy pacjenta specjalny kod PIN, który pozwala na jej realizację. Czasami e-recepta wysyłana jest na skrzynkę pocztową w formie dokumentu z kodem kreskowym, który można wydrukować i zabrać ze sobą do apteki. Na zrealizowanie recepty elektronicznej zazwyczaj będziesz mieć 30 dni, jednak warto się upewnić, jaka jest dokładnie jej ważność. Niektóre kategorie leków są przepisywane z krótszymi lub dłuższymi terminami odbioru. Warto dodać, że e-receptę można wykupić w dowolnej aptece.

Zwolnienie lekarskie online – na czym to polega?

Zastanawiasz się, czym jest e-zwolnienie? To zdalna możliwość otrzymania usprawiedliwienia swojej nieobecności w miejscu pracy z powodu czasowej niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych. Jeśli potrzebujesz takiego dokumentu, to wystarczy, że w internecie uzupełnisz wyznaczony formularz medyczny. Będziesz musiał podać tam między innymi swoje dane oraz oznaczenie pracodawcy. Na podstawie przesłanych informacji lekarz zweryfikuje twoje zgłoszenie i je zatwierdzi. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, być może będziesz musiał udzielić dodatkowych odpowiedzi.

Czy można dostać zwolnienie lekarskie z datą wsteczną?

Zwolnienie lekarskie (nawet to w formie zdalnej) może być wystawione z datą wsteczną. Termin nie może jednak przekraczać 3 dni, licząc od dnia poprzedzającego dzień badań lub dzień wysłania zgłoszenia na e-zwolnienie. Jeśli nieobecność w pracy jest dłuższa, to niestety pozostałe dni nie zostaną usprawiedliwione.

Zobacz też:  Fotowoltaika na biurowcach - korzyści oraz najważniejsze funkcje

Czy pracodawca może odrzucić wystawione zwolnienie lekarskie?

Czy pracodawca może nie przyjąć zwolnienia lekarskiego? Jeśli zwolnienie lekarskie wzbudza podejrzenia pracodawcy, to zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie może on odrzucić tego usprawiedliwienia. Musi je zaakceptować, a w przypadku wątpliwości ma możliwość sprawdzić zasadność wystawionego zwolnienia. Pracodawca może taką kontrolę przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą wyznaczonych do tego osób z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby iść do pracy z powodu problemów zdrowotnych, skorzystaj z konsultacji lekarskich online. Lekarz na podstawie przeprowadzonej rozmowy, zaleci odpowiednie metody leczenia oraz wypisze e-zwolnienie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *