wymiana pieca węglowego na gazowy koszt

Coraz więcej inwestorów decyduje się na wymianę pieca węglowego na gazowy. Koszty wymiany są przystępne dla każdego, a komfort użytkowania – znacznie wyższy. Ile trzeba zapłacić za wymianę pieców kopciuchów i czy taki krok jest obowiązkowy?

Ogrzewanie węglem należy do sposobów pozyskiwania energii emitujących najwięcej zanieczyszczeń do środowiska, dlatego stopniowo odchodzi się od kopciuchów. Pierwszym krokiem będzie wymiana pieca węglowego na gazowy, a koszt inwestycji zwróci się nie tylko w postaci czystego powietrza. Jak wygląda wymiana kopciuchów w świetle regionalnych ustaw antysmogowych oraz ile kosztuje nowy piec gazowy? 

Wymiana kopciucha na piec gazowy – popularny trend

Stare piece węglowe nazywane śmieciuchami czy kopciuchami zasłużenie odchodzą już do lamusa. Coraz więcej właścicieli takich kotłów zauważa ich małą sprawność, a do tego nie da się zapomnieć o zanieczyszczeniu powietrza. Dlatego wymiana kopciucha na piec nowszej klasy lub gazowy staje się coraz bardziej popularnym trendem. Osoby niedecydujące się na wymianę pieca węglowego na gazowy koszt nowej jednostki grzewczej wskazują jako główny powód. Tymczasem zupełnie nie ma się czego obawiać. 

Wymiana kopciuchów w myśl ustaw antysmogowych

Problem nadmiernej emisji szkodliwych wodorotlenków, które uwalniają się w trakcie spalania węgla, próbują rozwiązywać poszczególne województwa. Już kilka lat temu większość z nich uchwaliła tak zwane ustawy antysmogowe. Choć warunki dla każdego regionu są nieco inne, ogólnie wskazują one termin na wymianę kopciuchów na kotły nowoczesne i odejście od spalania węgla. W perspektywie kolejnych lat obowiązek wymiany pieca pojawi się wszędzie!

Zobacz też:  Jak trądzik wpływa na jakość życia? Możliwe powikłania po stanach zapalnych i wypryskach

Jednym ze sposobów na uniknięcie kłopotów wynikających z nieprzestrzegania przepisów jest wymiana pieca węglowego na gazowy. Koszt takiego przedsięwzięcia w niektórych miastach jest współfinansowany przez jednostki administracyjne. Dodatkowo wiele banków ma ofertę kredytu hipotecznego i konsumpcyjnego, które są przeznaczone właśnie na wymianę kotłów. 

Inne przyczyny wymiany pieca kopciucha na gazowy

Nie tylko spełnienie obowiązku powinno zachęcić Cię do wymiany pieca kopciucha. Kotły gazowe są znacznie łatwiejsze w obsłudze i dające więcej komfortu. Przede wszystkim nie musisz dokładać paliwa, ponieważ doprowadza go instalacja i piec stale ma do niego dostęp. Oprócz tego unikasz wybierania i wynoszenia popiołu, a także opłacania jego wywozu. Dlatego praktycznie nie potrzebujesz kotłowni i możesz to miejsce urządzić w inny sposób.

W przypadku pieców gazowych możemy mówić też o ekologii. Choć wykorzystuje on paliwa kopalne i występuje tam proces spalania, spaliny nie zawierają tak wielu zanieczyszczeń, jak ma to miejsce przy kotłach węglowych. Dlatego koszt wymiany pieca węglowego na gazowy możesz postawić po stronie wydatków na poprawę środowiska, co uwzględniają też niektóre programy udzielające dotacji

Jaki jest koszt wymiany pieca na gazowy?

Ile trzeba zapłacić za wymianę pieca węglowego na gazowy? Koszt tej inwestycji zależy przede wszystkim od rodzaju kotła, jaki wybierzesz. Musisz ocenić moc pieca i dostosować ją do wielkości budynku, a także uwzględnić konieczność podgrzewania wody użytkowej. Koszt wymiany pieca zaczyna się od kwoty 4–5 tysięcy złotych wraz z jego montażem. Z kolei bardziej wydajne i mocne kotły mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Zobacz też:  Remont mieszkania pod ekologiczne rozwiązania

Koszt wymiany pieca na gazowy to często jedyny wydatek związany z tą inwestycją. Może on pracować w instalacji, która dotychczas była obsługiwana przez kocioł węglowy. Dlatego nie ma konieczności wymiany grzejników i sieci grzewczej. Konieczne będzie jedynie dostosowanie lub wymiana niektórych przyłączy. Jak widzisz, wymiana pieca kopciucha wcale nie musi być droga i skomplikowana!

Obowiązek wymiany pieca, łatwiejsza obsługa oraz niższe koszty ogrzewania – można wymieniać wiele czynników, które zachęcają do wymiany pieca węglowego na gazowy. Koszt nie jest wysoki, jednak nie rozwiązuje też problemu ekologii i walki z wysokimi cenami paliwa. Jeszcze przed wymianą kopciucha na piec gazowy zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie pójście jeszcze jeden krok do przodu i wybór fotowoltaiki. Warto przeczytać także, jaki jest koszt instalacji fotowoltaiki 10 kW, która w zupełności wystarczy do ogrzewania dużego domu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *