Samochody elektryczne a środowisko

Czy samochody elektryczne to rzeczywiście najbardziej ekologiczny środek transportu? Jeśli zastanawiasz się nad zmianą spalinowego auta właśnie na elektryka, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Po 2035 roku na terenie Unii Europejskiej nie będzie można kupić nowych aut spalinowych. To oznacza, że nadchodzi era elektryków, które są promowane jako bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Choć nie brak entuzjastycznych opinii, odzywają się także krytycy samochodów na prąd. Jak rozstrzygnąć kwestie tego, czy samochody elektryczne są eko?

Kupujesz elektryka? Takich przywilejów możesz się spodziewać!

Jeszcze kilka lat temu samochód elektryczny był synonimem luksusu. Teraz każdy koncern motoryzacyjny ma w swoim portfolio przynajmniej kilka modeli aut hybrydowych i elektrycznych. Biorąc pod uwagę przepisy unijne, taka tendencja na pewno się utrzyma. Do zakupu elektryka zachęca też ustawa o elektromobilności,

Kierowcy, którzy poruszają się autami bezemisyjnymi, mogą korzystać z szeregu przywilejów. To między innymi możliwość bezpłatnego parkowania w centrach miast czy poruszania się buspasami. Zdecydowani na zakup takiego samochodu mogą ubiegać się także o dofinansowanie z rządowego programu „Mój elektryk”. Z posiadaniem modelu z napędem elektrycznym wiążą się też pewne obowiązki – należy bowiem wykupić OC. Najmniej kłopotliwym rozwiązaniem jest ubezpieczenie auta na Beesafe, dostępne online.

Zobacz też:  Korzyści z użytkowania samochodów elektrycznych

Samochód elektryczny – koszty eksploatacji

Trzeba zdawać sobie sprawę, że kupno samochodu elektrycznego nawet z dofinansowaniem może okazać się sporym wydatkiem. Jednak późniejsze koszty utrzymania elektryka są nieporównywalnie niższe niż w przypadku auta spalinowego. Wystarczy wspomnieć o ciągle niepewnych cenach benzyny i oleju napędowego. Ładowanie samochodu energią elektryczną to o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli stacja ładowania ma baterię solarną, która samodzielnie wytwarza prąd.

Według specjalistów samochody elektryczne wymagają rzadszego serwisowania, właściciel nie ma problemów z układem napędowym. Być może największym regularnym wydatkiem będzie polisa, dlatego sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2022 roku. Cena zależy zarówno od samochodu, jak i od kierowcy.

Czy samochód elektryczny jest eko?

Samochody elektryczne są coraz powszechniejsze, ale czy rzeczywiście bardziej ekologiczne od benzynowych? Już w 2016 roku pojawiły się badania, które miały potwierdzić tę tezę. Raport zatytułowany „The electric vehicle in the ecological transition in France” przygotowały między innymi Europejska Fundacja na rzecz Klimatu oraz francuska fundacja Fondation pour la Nature et pour l’Homm.

Wynika z niego, że w cyklu życia samochodu elektrycznego, obejmującego wyprodukowanie go, użytkowanie i złomowanie, produkują one nawet trzy razy mniej gazów cieplarnianych niż auta spalinowe. Również szwedzki koncern Volvo, który od dawna stawia na ekologiczne rozwiązania, sprawdził, jak wygląda ta kwestia. W 2021 roku porównano emisję szkodliwych substancji podczas produkcji „tradycyjnych” samochodów i tych eko. Według Szwedów elektryk staje się ekologiczny dopiero po opuszczeniu fabryki.

Zobacz też:  Ładowanie samochodu elektrycznego

Elektryk zostawi mniejszy ślad węglowy. To pewne!

Chociaż podczas produkcji elektryków do atmosfery przedostaje się 70 procent CO2 więcej niż w przypadku samochodu benzynowego, to ich eksploatacja niweluje tak duży ślad węglowy. Równowaga węglowa pomiędzy dwoma typami samochodów została osiągnięta po przejechaniu 200 tys. kilometrów autem bezezmisyjnym.

Dodajmy, że swój eksperyment szwedzcy specjaliści oparli na benzynowym Volvo XC40 i elektrycznych odmianach tego modelu – XC40 Recharge oraz C40 Recharge, które dzielą wiele podzespołów.

Czy się to komuś podoba, czy nie, samochody elektryczne stanowią przyszłość motoryzacji. Rozwój technologii sprawi, że rozwiązania zastosowane w poszczególnych modelach staną się jeszcze bardziej skuteczne i neutralne dla środowiska. Będą też bardziej przystępne cenowo, szczególnie że niedługo rynek nowych zostanie zredukowany tylko do elektryków, na co koncerny samochodowe już się przygotowują.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *