Ładowanie samochodu elektrycznego

Jazda samochodem elektrycznym już od pierwszej chwili jest czystą przyjemnością.  Pojazd napędzany elektrycznie działa niemalże niesłyszalnie, prowadzi się płynnie, a za sprawą natychmiastowego maksymalnego momentu obrotowego, jazda jest szalenie dynamiczna. Jednak wielu kierowców obawia się zakupu jednostek napędzanych elektrycznie ze względu na konieczność ładowania. Kierowcy mają wątpliwość co do tego, jaki jest koszt ładowania samochodu elektrycznego, zniechęca także wysoka cena zakupu pojazdu. Niepewność budzą także nieliczne punkty ładowania samochodów elektrycznych. Sytuacja nie jest jednak tak wątpliwa jak może się wydawać na pierwszy rzut oka, a wyższa cena, jaką musimy zapłacić szybko może nam się zwrócić.

Gdzie naładować samochód elektryczny?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że żeby naładować nasz pojazd musimy podjechać na stację paliw. Samochody elektryczne jednak wpłyną na zmianę naszego sposobu tankowania. Pojazdy zasilane elektrycznie nie wiążą nas już ze stacjami benzynowymi, posiadając pojazd tego typu „zatankować” możemy go w zasadzie wszędzie:

  • w domu
  • na publicznej stacji ładowania
  • z Wallbox
  • na stacji szybkiego ładowania.

Każdy, kto się przekona i raz spróbuje zorientuje się, że w ładowaniu pojazdu elektrycznego nie ma nic trudnego. Przebieg tej czynności zasadniczo nie różni się od ładowania urządzeń, które używamy na co dzień – tabletów czy smartfonów.

Zobacz też:  Samochody elektryczne a środowisko – czy elektryki są eko?

Ile ładuje się samochód elektryczny?

Najlepszym rozwiązaniem – kiedy decydujemy się na zakup tego jeszcze niepopularnego w Polsce pojazdu – jest gruntowne zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania takich napędów. Kiedy poznamy schemat działania takich jednostek będziemy wiedzieć jak postępować w przypadku ładowania wychodzącego poza nasz własny garaż. Tylko takie podejście pozwoli nam osiągnąć prawdziwą przyjemność z prowadzenia samochodu napędzanego elektrycznie oraz pozwoli dostrzec nam wszystkie plusy z  jego posiadania. W przypadku samochodu elektrycznego niestety jego „tankowanie”, czyli ładowanie trwa znacznie dłużej niż w przypadku silników benzynowych, żeby naładować nasz samochód do pełna potrzebujemy kilku godzin. Żeby naładować jednostkę do pełna najlepsze będzie ładowanie nocne. Takie rozwiązanie jednak sprawdza się w przypadku posiadaczy własnych domów, co za tym idzie garażu. Kiedy nie mamy możliwości ładowania nocą, ten problem także można rozwiązać. Coraz bardziej popularne bowiem stają się stacje ładujące zlokalizowane koło największych biurowców, gdzie w prosty sposób możemy napełnić naszą jednostkę w czasie kiedy pracujemy. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest stosowanie ładowarek tzw. szybkich, których moc wynosi co najmniej 40 kW. Takie ładowarki sprawdzają się najlepiej podczas tras, które potrzebują więcej energii, niż ta, którą da całonocne „tankowanie”. Ten rodzaj ładowania zapewniają takie punkty jak stacja szybkiego ładowania. Podłączenie pod takie urządzenie na czas, który wyniesie około pół godziny pozwoli już na to by ruszyć w dalszą drogę. Możemy przyjąć, że podczas ładowania urządzeniem o mocy 50 kW doładowujemy sobie energię pozwalającą na przejechanie 100 km przez każde 25 minut ładowania.

Zobacz też:  Korzyści z użytkowania samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

W wielu dziedzinach życia polegamy na przeświadczeniach, plotkach i niedomówieniach. Jeżeli zakorzeni się już w naszej świadomości przekonanie- nawet niepoparte żadnymi faktami- bardzo ciężko je wyprzeć z naszej głowy. Jednym z takich problemów jest przekonanie, że ładowanie pojazdów elektrycznych jest trudno dostępne, a tak naprawdę to tylko jeden z krążących mitów, który w żaden sposób nie odzwierciedla rzeczywistości. Ładowanie elektryczne na terenie Polski jest łatwe, co więcej pozwala na naprawdę ekonomiczną podróż. Stacje ładowania samochodów elektrycznych Warszawa, rozpieszczają kierowców. Stolica oferuje naprawdę wiele punktów ładowania. Spoglądając na mapę Polski, która pokazuje stacje paliw zlokalizowane na terenie naszego kraju, możemy zobaczyć coraz więcej punktów ładowania pojazdów oznaczonych kolorem zielonym. Z biegiem czasu kolor zielony zaczyna coraz częściej pojawiać się na mapie, przewiduje się, że z czasem stacje ładowania samochodów elektrycznych zrównoważą te klasyczne, benzynowe.

Samochody elektryczne ładowanie – z jakim kosztem musimy się liczyć?

Koszt eksploatacji samochodów elektrycznych jest relatywnie nieduży. Jednak z poniesieniem kosztów musimy się liczyć, najkorzystniej dla naszego portfela jest napełnianie akumulatora w naszym domu. Kiedy decydujemy się na takie rozwiązanie warto rozważyć zastosowanie taryfy, gdzie opłata za energię elektryczną pobieraną w nocy jest niższa. Przyjmując za średnią, jaką zużywają auta  elektryczne ok. 17 kWh na 100 km. Otrzymujemy cenę  nieosiągalną przy silnikach spalinowych.

Samochody napędzane energią elektryczną stają się coraz bardziej popularne. Wiąże się to w dużej mierze z coraz bardziej ekologicznego podejścia nas wszystkich, sytuacja związana z ochroną środowiska zajmuje coraz więcej miejsca na światowych debatach. To w dużej mierze od nas samych zależy jak będzie wyglądał nasz świat za kilka czy kilkanaście lat. Kiedy co drugi z nas zamieni auto z silnikiem spalinowym na auto elektryczne, zmiany w jakości naszego  powietrza będą na pewno zauważalne.

Zobacz też:  Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *