auto elektryczne

Pod koniec czerwca 2022 roku po drogach w Polsce jeździło 23 698 osobowych samochodów elektrycznych. Jest to wzrost aż o 48% w stosunku do czerwca 2021 roku. Dynamicznie zwiększająca się popularność aut elektrycznych to m.in. zasługa programu dofinansowań „Mój elektryk”.

W artykule opisujemy najważniejsze korzyści, jakie może odnieść właściciel samochodu z napędem elektrycznym.

Ochrona środowiska

Posiadacz elektrycznego auta może przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Pojazd taki jest zeroemisyjny, co oznacza, że nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji.

Niskie koszty eksploatacji

Użytkowanie samochodu elektrycznego jest znacznie tańsze niż spalinowego. Średnie koszty przejechania 100 kilometrów są kilkukrotnie niższe, a kwota zakupu zwraca się już po około 4 latach. Właściciel takiego pojazdu oszczędza również na serwisie, ponieważ ryzyko awarii jest znacznie mniejsze. Można zaoszczędzić m.in. na wymianie oleju oraz naprawach układu napędowego czy tarcz hamulcowych. Prawidłowo eksploatowany akumulator może być użytkowany przez co najmniej 10 lat. Do najbardziej ekonomicznych aut zalicza się Volkswagen elektryczny e-Golf, który zużywa 17,4 kWh na 100 km.

Spory zasięg samochodów

Jeszcze do niedawna jedną z wad e-pojazdów osobowych był ich nieduży zasięg jazdy. W najnowszych modelach można już na szczęście pokonywać sporej długości trasy. Na rynku pod tym względem pozytywnie wyróżniają się samochody elektryczne Tesla, które umożliwiają przejechanie na jednym naładowaniu nawet ponad 600 km.

Zobacz też:  Ładowanie samochodu elektrycznego

Korzystanie z rozwiniętej infrastruktury ładowania

Pod koniec czerwca 2022 roku w Polsce funkcjonowały 2232 ogólnodostępne stacje ładowania, z czego 664 to szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC). W ciągu jednego miesiąca uruchomiono 42 nowe stacje (74 punkty).

Niezależność od wzrastających cen paliw

Koszty energii elektrycznej rosną wolniej i są bardziej przewidywalne w porównaniu do wzrostu cen paliw. W mniejszym stopniu wpływa na nie sytuacja geopolityczna na świecie. Ponadto posiadacze paneli fotowoltaicznych mogą ładować samochody elektryczne darmową energią ze słońca.

Wysokie bezpieczeństwo i komfort jazdy

Auta elektryczne są bogato wyposażone w nowoczesne systemy podnoszące komfort i bezpieczeństwo jazdy. Za sprawą wysokiego momentu obrotowego można nimi dynamicznie przyspieszać, co ułatwia omijanie przeszkód na drodze i umożliwia sprawne wyprzedzanie. Na bezpieczeństwo pozytywnie wpływa także nisko umieszczony środek masy w pojeździe, co poprawia jego stabilność na zakrętach.

Samochody elektryczne są bezgłośne i nie jest w nich wyczuwalny zapach spalin. Na wyższy komfort jazdy wpływa również brak konieczności ręcznej zmiany biegów.

Przywileje i zwolnienia z opłat

Przy zakupie pojazdu z napędem elektrycznym nie trzeba płacić podatku akcyzowego. Kierowca takiego auta może również korzystać z buspasów, wjeżdżać do stref czystego transportu, bezpłatnie parkować w wyznaczonych miejscach, a także poruszać się darmowymi odcinkami autostrad.

Skorzystanie z dofinansowania

Zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy mogą korzystać z dofinansowania zakupu osobowego samochodu elektrycznego w ramach programu „Mój elektryk” NFOŚiGW. Wnioski o dotację można składać do 30 września 2025 roku lub do dnia wcześniejszego wyczerpania środków. Maksymalna kwota dofinansowania dla odbiorców indywidualnych wynosi 18 750 złotych lub 27 000 złotych dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Wybrany pojazd musi być w pełni elektryczny (hybrydy nie podlegają wsparciu), fabrycznie nowy lub z przebiegiem do 50 km. Osoby prywatne mogą otrzymać dofinansowanie nie tylko do zakupu, lecz także do leasingu konsumenckiego lub wynajmu auta elektrycznego.

Zobacz też:  Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *