Dachówka fotowoltaiczna

Choć powszechnie przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że panele solarne występują w formie dużych, niezgrabnych i trudnych do rozmieszczenia paneli, to jednak dzięki takim innowatorom technologicznym jak Elon Musk, musimy zmienić swoje przekonanie co do nich. To właśnie Elon wypowiedział słynne zdanie, które na zawsze zmieniło sposób, w jaki postrzegamy panele solarne.

To nie jest coś na dachu. To jest dach

czyli poznajmy dachówki fotowoltaiczne.

Czym jest dachówka fotowoltaiczna?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, czym dokładnie jest dachówka solarna, najpierw powinnyśmy zapoznać się z terminem BIPV, ponieważ to właśnie według filozofii tego nurtu została ona skonstruowana. Co oznacza BIPV? Są to panele fotowoltaiczne, które nie mają być element dodatkowym, lecz zintegrowaną częścią całego budynku. Według tej idei wiele przedmiotów znajdujących się w budynku ma spełniać nie jedną swoją podstawową rolę, lecz dwie. Przykładowo półprzezroczyste okna, oprócz tego, że przepuszczają światło, mają również z niego produkować energię elektryczną. Tak samo, jak wiata garażowa, zamiast stanowić tylko ochronę dla auta, również powinna produkować prąd. To samo dotyczy dachów domów, które mają nie tylko stanowić zabezpieczenie całego budynku, lecz również stać się powierzchnią, która będzie generowała energię elektryczną.

Zobacz też:  Fotowoltaika dla firm: kompleksowy przewodnik po korzyściach i procesie instalacji

Jak łatwo się domyślić, idea ta, choć rewelacyjna w swoim założeniu napotkała poważny problem w postaci braku technologi zdolnej do wytwarzania prądu. Co prawda często widuje się dachy pokryte panelami solarnymi, lecz nie spieniają one założenia BIPV, czyli nie pełnią podwójnej funkcji. Nie są dachem, lecz elementem na już istniejącym dachu, co oczywiście podnosi koszt całej konstrukcji.

Czymś innym jest natomiast dachówka solarna, która nie jest dodatkowym elementem na dachu, lecz stanowi jego integralną część. Oczywiście na rynku znaleźć można wiele różnych modeli takiej dachówki, lecz łączy je jedna rzecz. Wszystkie one są kompatybilne ze zwykłymi dachówkami. Oznacza to, że montaż takiej nowoczesnej, generującej energię dachówki wygląda zupełnie tak samo, jak w przypadku zwykłej dachówki ceramicznej.

Warto jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na dachówki od firmy Tesla Elona Muska, lub też konkurencyjny produkt firmy Hanergy, nie będzie możliwości łączenia ich z innymi dachówkami. Oznacza to konieczność pokrycia jednym produktem całego dachu od początku do końca. Zyskuje na tym oczywiście estetyka dachu, lecz nie da się ukryć, że wymaga to naprawdę potężnych nakładów finansowych. A jak się przedstawia koszt takiego rozwiązania? Jest ono oczywiście znacznie droższe niż tradycyjny dach, lecz również droższe niż dach pokryty tradycyjnymi panelami solarnymi. Z tego powodu warto zainwestować w taki wynalazek szczególnie wtedy, gdy podejmuje się stawiania nowego budynku, ponieważ nie niesie to ze sobą konieczności wymiany już posiadanego dachu na dachówki solarne. Sprawdź także: fotowoltaika dofinansowanie.

Zobacz też:  Czy fotowoltaika się opłaca?

A co z estetyką?

Wielu inwestorów rozważających kupienie takiej dachówki bardzo mocno obawia się tego, że będzie ona mało estetyczna i przez to zaburzy wizualną stronę nowego budynku. Czy tak w istocie jest? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki konkretnie model, od jakiego producenta się zakupi. W przypadku omawianych wcześniej dachówek Tesli lub Hanergy uzyskuje się niezwykle estetyczny wygląd. Co ciekawe, jeśli nie chce się nimi pokryć ze względu na koszt całego dachu, obaj producenci umożliwiają zakup atrap dachówek fotowoltaicznych o tym samym kształcie i wyglądzie, co powoduje, że cały dach wygląda w jednolity, estetyczny sposób. Niestety inni producenci nie przykładają tak wiele uwagi do wyglądu swoich dachówek, co powoduje, że wyglądają one równie nieestetycznie, co standardowe panele solarne.

A co jeśli posiada się już standardowy dach?

Inwestycja tego typu najbardziej opłacalna i polecana jest w sytuacji, gdy dopiero buduje się nowy dom, lecz nie oznacza to wcale tego, że nie jest ona możliwa w sytuacji, gdy inwestorzy chcieliby zamienić swój stary dach na nowym generujący energię elektryczną. Warto jednak pamiętać o tym, że usuwanie starej dachówki, a w jej miejsce montowanie nowej fotowoltaicznej wersji oznacza ogromne koszta. W związku z tym często o wiele lepszym wyjściem jest pozostawienie posiadanego dachu i na niego położenie po prostu zwykłych paneli solarnych. No, chyba że i tak planuje się poważny, generalny remont całego dachu, wtedy przy okazji można pokusić się o wymianę dachówek na wersje nowoczesne.

Zobacz też:  Dofinansowanie mój prąd 2023 - co trzeba wiedzieć o programie Mój Prąd 5.0

Co się dzieje w przypadku uszkodzenia dachówki?

Każdy, kto zapoznawał się bliżej z technologią paneli solarnych, doskonale wie, że w sytuacji uszkodzenia jednego panelu w systemie, znacznie spada wydajność pozostałych paneli. Czy tak też jest w przypadku dachówek? Jak łatwo się domyśli, mechanizm jest dokładnie ten sam, dlatego też, jeśli tylko zauważy się uszkodzenie choć jednej dachówki, koniecznie trzeba w takiej sytuacji skontaktować się z profesjonalnym serwisem w celu dokonania wymiany całego urządzenia na nowe. Jak wiadomo, elementy solarny umieszczone na dachu narażone są na duże zagrożenie uszkodzenia, dlatego też wybierając takie dachówki, warto zainteresować się oferta producenta oferującego na nie dłuższą niż standardowo gwarancje.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *