Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne – nieograniczone źródło energii

Do efektywnego wytwarzania energii elektrycznej lub energii cieplnej z powodzeniem może być wykorzystywane promieniowanie słoneczne. Umożliwia to pewne oszczędności, w porównaniu z wykorzystywaniem energii elektrycznej z tradycyjnego źródła, jakim jest elektrownia. Dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest także zminimalizowanie ogólnego poziomu zanieczyszczenia środowiska.

Wśród najbardziej popularnych rozwiązań związanych z alternatywnym pozyskiwaniem energii elektrycznej można wyróżnić różnego rodzaju zestawy solarne, które są przede wszystkim oparte o panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne to takie urządzenia, które przekształcają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, wykorzystywaną w domach lub mieszkaniach. Przynosi to szereg korzyści każdemu gospodarstwu domowemu, ponieważ umożliwia dość spore oszczędności. Tradycyjna energia elektryczna z roku na rok drożeje, a ogniwa fotowoltaiczne umożliwiają alternatywną produkcję prądu elektrycznego, co sprawia, że budżet domowy na tym zyskuje. Ogniwa fotowoltaiczne podzielone są przede wszystkim na dwa rodzaje:

  • moduły monokrystaliczne,
  • moduły polikrystaliczne.

Moduły monokrystaliczne

Wśród bardzo popularnych rozwiązań można w szczególności wyróżnić moduły monokrystaliczne. Produkowane są one z ogniw monokrystalicznych, które posiadają stosunkowo wysokie parametry jakościowe. Są one najbardziej efektywne wśród wszystkich wytwarzanych modułów fotowoltaicznych. Ich żywotność może wynosić przy sprzyjających warunkach nawet trzydzieści lat. Tego rodzaju ogniwa produkowane są z pojedynczego kryształu krzemu. Jego struktura została w odpowiedni sposób ukierunkowana tylko i wyłącznie w jednym kierunku. Dzięki temu są one wysoko efektywne. Pierwszy raz tego rodzaju monokryształy zostały wytworzone w 1916 roku przez Jana Czochralskiego, który był znanym polskim chemikiem. Metoda wykorzystywana jest po dziś dzień. W ostatnich latach jest to najbardziej popularny element wykorzystywany w różnego rodzaju systemach fotowoltaicznych. Posiadają one stosunkowo wysoką efektywność, a także są dość tanie podczas produkcji, w porównaniu do innych produktów tego rodzaju.

Zobacz też:  Dofinansowanie mój prąd 2023 - co trzeba wiedzieć o programie Mój Prąd 5.0

Moduły polikrystaliczne

Zarówno moduły polikrystaliczne, jak i moduły multikrystaliczne produkowane są podczas procesów o stosunkowo prostych przebiegach. Materiał taki jak krzem rozpuszcza się, następnie jest przelewany i na dalszym etapie zastyga. W następnym etapie moduły multikrystaliczne obrabia się przy użyciu bardzo dokładnych pił do pewnej określonej postaci, którą następnie się kroi się do formy końcowej. Ogniwa fotowoltaiczne o charakterze polikrystalicznym to produkty, które charakteryzują się parametrami o stosunkowo wysokiej jakości. Są one także bardzo efektywne. Ich sprawność jest jedynie niewiele niższa od sprawności modułów monokrystalicznych. Występującą różnicę szacuje się na jakieś trzy procent. Jednakże ceny modułów monokrystalicznych oraz polikrystalicznych są w obecnych czasach bardzo podobne, dlatego wiele osób decyduje się na wybór modułów monokrystalicznych, które posiadają niewiele większą efektywność.

Oferta ogniw fotowoltaicznych

Obecnie w sprzedaży można znaleźć bardzo bogatą ofertę, zarówno paneli słonecznych z modułami monokrystalicznymi, jak i paneli fotowoltaicznych z modułami polikrystalicznymi. Produkowane są one wyłącznie przez znanych i renomowanych producentów, którzy specjalizują się w wytwarzaniu tego rodzaju produktów. Charakteryzują się one wyjątkowymi parametrami jakościowymi, dzięki czemu będą posiadały stosunkowo długą żywotność. We współcześnie oferowanych modułach wykorzystywane są wyłącznie najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne technologie. Wśród nich można między innymi wymienić następujące technologie:

  • technologia PERC, czyli Passivated Emitter Rear Cell,
  • technologia Half-Cut, czyli technologia ogniw połówkowych.

Wykorzystanie takich produktów jak ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne jest bardzo popularne w ostatnich latach. Stanowią one gwarancję niezawodności, dlatego są bardzo chętnie wykorzystywane przez klientów w całej Europie. Ich zakup związany jest z posiadaniem aż piętnastu lat gwarancji o charakterze podstawowym, a także dwudziestu pięciu lat gwarancji rozszerzonej. Gwarancja rozszerzona natomiast obejmuje wydajność powyżej osiemdziesięciu procent. Wszystkie oferowane w sklepie produkty przechodzą testy jakościowe, a także posiadają wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty, które są gwarancją ich wysokiej jakości. Warto zainwestować w tego typu rozwiązania.

Zobacz też:  Fotowoltaika koszt

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *