Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika to nowoczesny sposób produkcji energii elektrycznej, opierający się o odnawialne źródła energii. Jej użycie w Polsce systematycznie się zwiększa, co możemy zobaczyć po ilości paneli fotowoltaicznych, pojawiających się na naszych dachach. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się opłacalności fotowoltaiki – czy montaż paneli jest opłacalny, kiedy zakup systemu fotowoltaicznego się zwróci i w jakich sytuacjach fotowoltaika nie jest opłacalna? Za chwilę odpowiemy na wszystkie te pytania, więc zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika – jak działa odzyskiwanie energii z promieni słonecznych?

Fotowoltaika to bardzo ekologiczny sposób energii, znajdujący swoje zastosowanie w ogromnej ilości domów i budynków przemysłowych. W jaki sposób działają panele słoneczne? Ich podstawowym elementem są ogniwa fotowoltaiczne. To właśnie w nich dochodzi do reakcji chemicznej, kiedy na nasz dom padną pierwsze promienie słoneczne. W celu zapewnienia lepszej skuteczności ogniwom są one łączone w moduły, które na bieżącą przetwarzają promienie słoneczne na energię elektryczną.

Energia produkowana w ogniwach fotowoltaicznych to prąd stały, czyli inny niż ten używany w gniazdkach. Jako prądu z sieci używa się prądu zmiennego, więc żeby energia uzyskana przez fotowoltaikę mogła posłużyć do zasilania naszych domowych urządzeń, musi zostać jeszcze odpowiednio przetransformowana. Jest to zadaniem kolektora, który czuwa nad całym procesem przemiany energii.

Zobacz też:  Dofinansowanie mój prąd 2023 - co trzeba wiedzieć o programie Mój Prąd 5.0

Czy fotowoltaika się opłaca? Kiedy zakup paneli się zwróci?

Czy zakup fotowoltaiki to opłacalna inwestycja? W zdecydowanej większości wypadków tak – zakup fotowoltaiki jak najbardziej się opłaca. Panele słoneczne są w stanie znacznie zmniejszyć nasze wydatki przeznaczane na energię elektryczną i świetnie współpracują z różnymi innymi ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak pompa ciepła. Tym samym zakup paneli fotowoltaicznej może być pierwszym krokiem do przekształcenia naszego domu w dom pasywny.

Kiedy montaż instalacji fotowoltaicznej może się nam zwrócić? Na to pytanie jest już nieco ciężej znaleźć odpowiedź, gdyż jest to bardzo indywidualna kwestia. To, jak szybko oszczędność zrekompensuje nam poniesioną inwestycję, zależy w głównej mierze od tego, jak wygląda nasze zużycie prądu i jak wydajne będą nasze panele. Przyjmuje się, że w większości gospodarstw domowych fotowoltaika powinna zwrócić się w okresie od 5 do 10 lat.

W jakich sytuacjach fotowoltaika może nie być opłacalna?

Chociaż fotowoltaika będzie dla nas opłacalna w większości przypadków, to istnieją też takie sytuacje, kiedy jej zakup może nie być dla nas korzystny. Przede wszystkim dotyczy to tych osób, które w swoich domach nie zużywają zbyt wiele prądu. Jeśli miesięczne rachunki za prąd całego gospodarstwa domowego nie przekraczają około 100 złotych, zakup fotowoltaiki może nie być dobrym pomysłem – w takiej sytuacji czas, w jakim zwróci się fotowoltaika, znacznie się wydłuża.

Kolejnym przypadkiem, kiedy fotowoltaika może nie być najlepszym wyborem, to sytuacja, kiedy nasz dach jest za bardzo zacieniony. Pamiętajmy jednak, że tę niedogodność można w prosty sposób rozwiązać, poprzez instalację fotowoltaiczną na gruncie naszego placu.

Zobacz też:  Mój prąd 6.0 - kiedy rusza i na jakich zasadach?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *