Instalacja fotowoltaiki jest niezwykle popularnym sposobem na zredukowanie nadzwyczaj wysokich rachunków za energię elektryczną, z jakimi przychodzi mierzyć się w dzisiejszych czasach. Dodatkowo, jako proekologiczne, zeroemisyjne źródło prądu, jest przedmiotem licznych dotacji, dofinansowań i ulg, na jakie mogą liczyć inwestorzy montujący fotowoltaikę na swoich dachach. Z czego powinien składać się kompletny zestaw fotowoltaiczny?

Fotowoltaika – co wchodzi w skład kompletnej instalacji?

Inwestycja w fotowoltaikę to spore przedsięwzięcie, a sam zestaw, jaki niezbędny jest do przetworzenia energii słonecznej w energię, jaką można spożytkować na potrzeby gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa – mimo iż złożony z niewielu elementów, jest dość skomplikowany. Aby doszło do wychwycenia i konwersji promieniowania na prąd, wyspecjalizowana firma – jak Esoleo – musi zainstalować:

  • moduły fotowoltaiczne na odpowiednio dobranym stelażu,
  • inwerter (falownik),
  • systemy zabezpieczeń,
  • system okablowania,
  • optymalizatory (alternatywne wyposażenie, służące do kontroli i sterowania praca modułów tak, by najefektywniej wychwytywały i przetwarzały promieniowanie).

Moduły fotowoltaiczne – rola paneli w systemie

Potocznie zwane panelami, moduły fotowoltaiczne, to nic innego, jak połączone w większa całość ogniwa fotowoltaiczne – niewidoczne gołym okiem płytki krzemowe monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Stanowią one podstawę instalacji, jakiej elementy znajdziesz na https://www.esoleo.pl. Odpowiadają one bowiem za wychwytywanie promieniowania słonecznego i zamianę go na energie elektryczną, która przesyłana jest do dalszych części systemu. Energia ta bowiem nie nadaje się jeszcze do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego.

Zobacz też:  Fotowoltaika czy solary - co wybrać?

Stelaż – podstawa konstrukcji

Moduły fotowoltaiczne położone w dowolnym miejscu, bez zachowania optymalnych ustawień dla danej lokalizacji, będą niezbyt produktywne. Dlatego tez niezbędnym jest prawidłowe ich zamocowanie, w miejscu i pod kątem, które zapewnią ogniwom maksymalny, możliwy do uzyskania w danym miejscu dostęp do promieniowania słonecznego. To właśnie stelaż jest gwarancją prawidłowego i solidnego mocowania modułów do wskazanej powierzchni oraz umożliwia ich skuteczną pracę tak na dachach płaskich, skośnych, jak i na gruncie.

Inwerter – serce przetwarzania energii

Inwerter, często zwany również falownikiem, ma za zadanie dostosować przekazany przez moduły fotowoltaiczne prąd stały (DC) w prąd, jaki występuje standardowo w sieci elektrycznej w naszych domach – prąd zmienny (AC). Oprócz tej niezwykle ważnej roli, inwerter sprawuje również kontrolę nad pracą instalacji i zabezpiecza system przed niebezpiecznymi dla niego zmianami częstotliwości czy napięcia energii w sieci. Falownik może również posiadać bardziej rozbudowane funkcje – przykładowo analizować aktualny stan pogody czy zużycie prądu w instalacji.

Okablowanie – wysoka jakość w cenie

Niezbędnym do działania instalacji jako całości jest skuteczne i trwałe połączenie wszystkich jej elementów. To właśnie rola dedykowanych fotowoltaice kabli, zwanych kablami solarnymi lub przewodami solarnymi, którymi przepływa wytwarzana z promieniowania słonecznego energia, docierając po kolei do wszystkich części systemu. Z uwagi na konieczność pracy w niekorzystnych i zmiennych warunkach atmosferycznych, okablowanie fotowoltaiki powinno spełniać wysokie normy, przede wszystkim w zakresie odporności na wilgoć, długotrwałego oddziaływania promieniowania słonecznego i wysokiego napięcia.

Zobacz też:  Dachówka fotowoltaiczna - dachówka z przyszłości

Systemy zabezpieczeń

Główne elementy instalacji fotowoltaicznej – moduły oraz falownik – wykazują wysoką wrażliwość na nagłe przepięcia w sieci czy wyładowania elektryczne, które powodować mogą ich awarie i trwałe uszkodzenia. Dlatego też konieczne jest doposażanie instalacji w stosowne systemy zabezpieczeń – zmiennoprądowych i stałoprądowych, które automatycznie reagują na niekorzystne zmiany w obciążeniu sieci fotowoltaicznej, odcinając poszczególne jego elementy lub całą instalację.

Wytwarzanie prądu z promieniowania słonecznego to proces wymagający współdziałania szeregu elementów. Ich zastosowanie oraz prawidłowy montaż to gwarancja wysoce wydajnego pozyskiwania energii, a tym samym – dużych oszczędności i niskich rachunków za energię elektryczną przez długi czas.

Tekst promocyjny

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *