Jak obliczyć zużycie prądu?

W czasach utrzymującej się od kilkunastu miesięcy wysokiej inflacji wielu Polaków szuka skutecznych sposobów na oszczędzanie. Jednym z nich jest ograniczenie zużycia prądu. Wiedząc, ile prądu zużywają konkretne sprzęty AGD, możemy stwierdzić, które z nich odpowiadają za zwiększone zużycie, a więc generują wyższe rachunki. Jak obliczyć zużycie prądu? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak obliczyć zużycie prądu w kWh dla poszczególnych urządzeń?

Jak obliczyć zużycie prądu? Zużycie energii elektrycznej możemy obliczyć samodzielnie lub możemy skorzystać z gotowego rozwiązania w postaci kalkulatora zużycia energii elektrycznej dostępnego on-line.

Aby skorzystać z kalkulatora zużycia energii elektrycznej, potrzebujemy kilku danych: ceny za 1 KWh (znajdziemy ją na naszej fakturze za prąd), czasu pracy urządzenia oraz jego mocy podanej w watach. Kalkulator obliczy zużycie prądu oraz ile wyniesie koszt korzystania z danego sprzętu. Pamiętajmy jednak, że kalkulator nie obliczy dokładnie, ile zapłacimy, a jedynie średnie zużycie prądu. Dlaczego? Ponieważ urządzenia, z których korzystamy, pobierają różną ilość energii w zależności od ich wykorzystania.

Jak obliczyć miesięczne zużycie prądu w kWh? W tym celu należy zsumować pobór mocy wszystkich wykorzystywanych w gospodarstwie domowym urządzeń. Pamiętajmy jednak, aby nie przeoczyć żadnego z nich, ponieważ w takim wypadku nasze obliczenia mogą znacznie odbiegać od rzeczywistości i nijak przystawać do otrzymanej faktury za prąd. Miesięczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym warto kontrolować. Jest to jeden ze sposobów na to, jak oszczędzać prąd w domu. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, jakiej kwoty możemy spodziewać się na fakturze za prąd oraz czy nasze gospodarstwo domowe nie przekroczy limitu 2000 kWh rocznie, dla którego obowiązuje zamrożona cena energii elektrycznej. Co prawda prąd dla firm sprzedawany jest w innych, wyższych cenach, jednak w analogiczny sposób można obliczyć zużycie prądu urządzeń stosowanych w przedsiębiorstwie.

Zobacz też:  Ile prądu zużywa stara lodówka?

Ile prądu zużywa lodówka i klimatyzacja?

Ile prądu wykorzystują konkretne urządzenia? Sprawdźmy na przykładzie kilku najpopularniejszych sprzętów AGD. Ile prądu zużywa lodówka? Chłodziarka pracuje całą dobę, jednak wyższe zużycie prądu następuje, kiedy wnętrze lodówki musi zostać schłodzone, a więc po otwarciu jej drzwi. Z wyższym poborem będziemy mieć do czynienia, jeśli często będziemy otwierać drzwi lodówki. Ile prądu pobiera lodówka? To zależy od rozmiaru urządzenia. Średniej wielkości chłodziarka zużywa ok. 250 kWh rocznie, co daje ok. 150 zł na rok.

A ile prądu zużywa klimatyzacja? Zużycie prądu jest uzależnione od parametrów technicznych i wybranego trybu pracy klimatyzatora. Pobór energii elektrycznej przez przeciętny klimatyzator szacuje się na maksymalnie 1 kWh. Aby uzyskać dokładny koszt działania klimatyzatora, należy pomnożyć pobór energii w kWh przez ilość godzin pracy urządzenia.

Ile prądu zużywa komputer i telewizor?

Ile prądu zużywa komputer? To zależy od celu, w jakim go wykorzystujemy. Przy zakupie komputera stacjonarnego lub laptopa warto zastanowić się, do czego będziemy go używać i wybrać odpowiedni model. Przykładowo komputery przeznaczone dla graczy mają lepsze parametry i tym samym zużywają więcej energii. Znaczenie dla poboru prądu ma także wielkość monitora. Roczne zużycie prądu dla laptopa, z którego korzystamy przez 6 godzin dziennie, wynosi 88 kWh, a więc ok. 88 zł rocznie.

Ile prądu zużywa telewizor? Jest to zależne od wielkości ekranu i tego, jak długo telewizor jest włączony. Przykładowo telewizor z ekranem 40 cali o mocy 70 watów włączony przez 5 godzin dziennie rocznie zużyje 128 kWh, za co zapłacimy ok. 128 zł.

Zobacz też:  Ile prądu zużywa zmywarka?

Ile prądu zużywa pompa ciepła lub piec elektryczny?

Ile zapłacimy w ciągu roku, korzystając z pompy ciepła lub pieca elektrycznego? Ile prądu zużywa pompa ciepła? Według szacunków pompa ciepła pobiera ok. 1 kWh rocznie, a oddaje 5 kWh. To ile prądu pobiera pompa ciepła, zależy od kilku czynników, m.in. od standardu wykonania budynku, czy zapotrzebowania na ciepłą wodę. A ile prądu zużywa piec elektryczny? Aby obliczyć pobór prądu, musimy znać dane takie jak: metraż domu, docelową temperaturę czy rodzaj zastosowanej izolacji. Dla nowych budynków szacunkowy pobór energii przez piec kształtuje się na poziomie 35 kWh na metr kwadratowy rocznie.

Czy warto zaprzątać sobie głowę, ile prądu zużywają sprzęty AGD, skoro cechują się wysoką klasą energetyczną i mniejszym poborem energii? Oczywiście, że tak! Taki domowy audyt energetyczny, pomoże nam bardziej racjonalnie korzystać z AGD, a co za tym idzie – zaoszczędzić. Kontrolowanie bieżącego zużycia energii elektrycznej uchroni nas również przed przekroczeniem limitu zużycia dla gospodarstw domowych, który grozi wyższą opłatą za prąd.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *