liczniki zdalnego odczytu

W obliczu rosnących cen mediów wiele osób poszukuje sposobu, jak obniżyć stałe wydatki na ogrzewanie i wodę. Kwestia energooszczędności jest jednym z głównych problemów, z którymi muszą się mierzyć zarządcy i właściciele nieruchomości. Co możesz zrobić, by płacić mniej za media? Zainwestuj w system zdalnego monitoringu liczników wody i ciepła. Z naszego artykułu dowiesz się, czym on jest i jakie przynosi korzyści.

Czym jest zdalny odczyt liczników wody i ciepła?

Zdalny odczyt liczników wody oraz ciepła jest inteligentną technologią, którą powinien poznać każdy, kto chciałby uniknąć płacenia wysokich rachunków. Na czym ona polega i co to jest? Odczyt zdalny, jak wskazuje jego nazwa, odbywa się bez wychodzenia z biura lub domu. Wystarczy bowiem wejść w aplikację na smartfonie, by zobaczyć i porównać dane pomiarowe, prezentowane w czasie rzeczywistym. Stały monitoring umożliwia sieć GSM lub sieć radiowa, oprogramowanie smart i systemy pomiarowe, dzięki którym widzisz, ile zużywasz ciepła oraz wody.

Musisz też wiedzieć, że zdalny odczyt liczników nie jest technologiczną nowinką, adresowaną dla wąskiego grona użytkowników. W Polsce każdy właściciel budynku wielolokalowego zobowiązany jest do montażu inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy do 1 stycznia 2027 r. Obowiązek ten wynika z zapisów Ustawy z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej.

Zobacz też:  Ile prądu zużywa piekarnik?

Automatyczny proces pobierania i przetwarzania danych

Automatyzacja odczytów urządzeń pomiarowych wiele lat pozostawała w sferze marzeń zarządców nieruchomości. Obecnie nie trzeba już wysyłać w teren pracownika gospodarczego ani samodzielnie sprawdzać stanu zużycia wody czy ciepła. Inteligentny, zdalny odczyt licznika wodociągowej sieci czy instalacji grzewczych zapewnia stałą precyzję pomiarów i stały dostęp do danych bez konieczności wstawania z fotela.

Dzięki systemowym rozwiązaniom typu smart wszystkie kluczowe informacje, dotyczące bieżącego zużycia, widzisz na ekranie smartfona. Możesz też porównać dane i zarządzać nimi w dowolny sposób.

System zdalnego odczytu liczników – ile można zaoszczędzić?

Stały nadzór nad pracą instalacji sprawia, że jako administrator lub właściciel budynku jesteś w stanie w sposób przemyślany zredukować koszty operacyjne. Minimalizujesz też wszelkie straty, związane z bieżącymi usterkami oraz nieprawidłową pracą urządzeń ciepłowniczych bądź instalacji wodnych. Całodobowy monitoring liczników w praktyce oznacza oszczędność zużycia mediów ponad 10% wody oraz blisko 20% ciepła w skali roku.

Kontrola zużycia mediów i bezpieczeństwo danych

Ważnym aspektem zdalnych odczytów liczników jest bezpieczeństwo danych pomiarowych. Informacje przechowywane są w sposób uniemożliwiający wyłudzenia czy utratę danych. Oprogramowania typu smart, monitorujące pracę instalacji wodnych i ciepłowniczych, zanim trafią w Twoje ręce, przechodzą szereg testów bezpieczeństwa. Masz więc gwarancję stałego dostępu do swoich danych, co znacząco ułatwi Ci efektywne zarządzanie budynkiem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *