Rodzaje pomp ciepła

Coraz chętniej wybierane są nowoczesne, a zarazem ekologiczne systemy ogrzewania. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie rodzaje pomp ciepła są obecnie dostępne i do jakich działań mogą być przeznaczone, odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Rodzaje pomp ciepła – podział ze względu na typ

Pompa ciepła to urządzenie, którego działanie polega na przepływie ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru cieplejszego. Pompy ciepła są najczęściej wykorzystywane do ogrzania pomieszczeń, a także dostarczenia ciepłej wody użytkowej. Podstawowa budowa pomp ciepła składa się z zewnętrznego i wewnętrznego wymiennika ciepła, z kompresora oraz z czynnika chłodzącego. Różnić będą się jednak ze względu na typ, czyli sposób, w jaki pobierają ciepło. Ze względu na typ, pompy ciepła dzielimy na:

Powietrze – woda

Pompa ciepła powietrze – woda to typ, w przypadku której źródłem ciepła jest zewnętrzne powietrze. Urządzenie pobiera ciepła z otoczenia, a następnie przekazuje je do układu wodnego w budynku. System jest często wykorzystywany do ogrzewania podłogowego, grzejników, czy podgrzewania wody użytkowej.

Zobacz też:  Jaka moc pompy ciepła do domu 200m2?


Powietrze – powietrze

W przypadku tej pompy powietrze, podobnie jak w modelu powietrze – woda, ciepło pobierane jest z zewnętrznego otoczenia. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, głównie dlatego, że nie wymaga wykonywania wykopów, czy odwiertu studni. Jest też tańsza w porównaniu do wersji powietrze-woda, natomiast jest też od niej mniej wydajna w bardzo niskich temperaturach i bardziej hałaśliwa.


Gruntowa

W przypadku tego gruntowej pompy ciepła, ciepło pobierane jest z gruntu m.in. za pomocą układu pętli cieplnych w ułożeniu pionowym lub poziomym. Z urządzenia można korzystać cały rok, ponieważ w głębszych warstwach gruntu temperatura nie obniża się do więcej niż 0 stopni C. Rozwiązanie te jest wersją najdroższą w instalacji z powyższych typów.


Split

Pompa ciepła typu split składa się z dwóch oddzielnych jednostek: jednej zainstalowanej wewnątrz budynku (np. w piwnicy) i drugiej zainstalowanej na zewnątrz budynku. W tym przypadku czynnik chłodniczy, który przekazuje ciepło do wnętrza budynku, przedostaje się przez obie jednostki.


Monoblok

W przypadku pomp ciepła typu monoblok wszystkie elementy (kompresor, wymiennik ciepła) znajdują się w jednej obudowie. Pompy ciepła typu monoblok są bardziej kompaktowe niż typu split i łatwiejsze w instalacji. Występują zarówno w formie powietrze-powietrze, jak i powietrze-woda, w zależności od konstrukcji.

Rodzaje pomp ciepła – podział ze względu na przeznaczenie

Ze względu na przeznaczenie, pompy ciepła dzielimy na:


Pompy ciepła do C.O.


Pompy ciepła do c.o. są projektowane przede wszystkim do ogrzewania budynków mieszkalnych, komercyjnych lub przemysłowych. Zazwyczaj wykorzystywane są do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Pobierają ciepło z jednego źródła, takiego jak powietrze zewnętrzne, grunt lub woda, a następnie przekazują je do systemu ogrzewania centralnego budynku. Pompy ciepła do c.o. mogą być również wykorzystane do podgrzewu wody użytkowej. 

Zobacz też:  Pompy ciepła: innowacyjne rozwiązanie dla efektywnego ogrzewania domu


Pompy ciepła do C.W.U.


Te pompy ciepła są przeznaczone głównie do podgrzewania wody do użytku domowego, którą wykorzystują się np. podczas brania prysznica, czy mycia naczyń.
Taka nowoczesna forma urządzeń grzewczych jest bardziej efektywna niż tradycyjne bojlery elektryczne lub gazowe, ponieważ wykorzystują dostępne ciepło z powietrza lub innego źródła w zależności od wybranego rodzaju.


Pompy ciepła do basenu


Pompy ciepła do basenu są specjalnie zaprojektowane do ogrzewania wody w basenach, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Pobierają ciepło z powietrza lub z innego źródła i przekazują je do wody basenowej, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz zbiornika. Są bardziej energooszczędne niż tradycyjne metody podgrzewania wody w basenie, takie jak użycie energii elektrycznej lub gazu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, posiadanie basenu zewnętrznego w naszym klimacie jest o wiele bardziej opłacalne, gdyż poprzez możliwość podgrzewu wody w basenie, możemy znacznie wydłużyć czas jego użytkowania. 

Pompa ciepła do basenu marki HEIKO typu monoblok z linii POOL.

Fot. Pompa ciepła do basenu marki HEIKO typu monoblok z linii POOL / Źródło: https://swatt.pl/pl/693-pompy-ciepla-do-basenu 

 

Rodzaje pomp ciepła – podział ze względu na temperaturę zasilania

Pompy ciepła można podzielić ze względu na temperaturę zasilania, która określa, do jakich zastosowań te urządzenia mogą być wykorzystywane.


Nisko i średnio-temperaturowe

Temperatura dostarczanej cieczy grzewczej jest stosunkowo umiarkowana i może wynosić od kilku stopni C (np. w przypadku pomp ciepła powietrze-woda) do kilkudziesięciu stopni (np. w przypadku pomp ciepła gruntowe). Te rodzaje urządzeń są najczęściej stosowane w systemach ogrzewania centralnego i podgrzewania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych i komercyjnych.

Zobacz też:  Pompy ciepła - przyszłość ogrzewania domowego


Wysokotemperaturowe

Temperatura dostarczanej cieczy grzewczej w przypadku pomp wysokotemperaturowych może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset stopni C. Urządzenia tego typu są wykorzystywane w przypadkach, gdzie wymagana jest bardzo gorąca woda. Przykładami są przemysłowe procesy grzewcze, produkcja pary, suszenie przemysłowe czy ogrzewanie w wysokich temperaturach. Pompy ciepła wysokotemperaturowe to rozwiązania często stosowane do instalacji grzewczej opartej na grzejnikach.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak klimat, dostępność źródła ciepła, rodzaj systemu grzewczego oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *