Ogrzewanie domu wpływa na komfort mieszkańców, a także na wydatki związane z eksploatacją domu. Obecnie możesz wybierać między różnymi sposobami zapewnienia komfortu termicznego. Mają one swoje zalety oraz wady. Zanim zdecydujesz, czym ogrzewać dom, dowiedz się nieco więcej na ich temat. Poniżej znajdziesz charakterystykę najpopularniejszych rozwiązań. Przekonaj się, jak najtaniej i najefektywniej ogrzać dom zimą.

Pompy ciepła, kotły na gaz, czy pellet? Rodzaje ogrzewania domu

Na rynku znajdziesz różne urządzenia grzewcze. Decyzję o ich wyborze najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu, gdyż późniejsza zmiana instalacji może być kosztowna. Poniżej znajdziesz najpopularniejsza rozwiązania z ich najważniejszymi zaletami i wadami.

  • Kotły na paliwa stałe — stosuje się je tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Takie ogrzewanie domu cieszy się nadal dużą popularnością. Kotły na paliwa stałe mogą być zasilane węglem, ekogroszkiem, a także pelletem. Ostatnie rozwiązanie jest najbardziej ekologiczne. Pellet drzewny spala się niemal w całości, dzięki czemu pozostawia śladowe ilości popiołu, który może być wykorzystany np. jako nawóz.
  • Kotły gazowe — jest to jedna z najwygodniejszych metod ogrzewania domu. Kotły gazowe są bowiem praktycznie bezobsługowe. Instalacja wymaga jedynie przeprowadzenia przeglądu raz w roku. Ogrzewanie gazowe jest ekologiczne, ale także dość kosztowne. Można je zastosować w budynkach, które mają dostęp do komercyjnej sieci. Alternatywą dla gazu ziemnego jest gaz płynny LPG. W drugim przypadku niezbędne jest stworzenie instalacji zbiornikowej.
  • Pompy ciepła — to ekologiczne i najtańsze ogrzewanie domu, jakie można wybrać. Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia (wody, gruntu lub powietrza), a następnie przekazuje je do budynku. Ogrzewanie domu pompą ciepła jest wygodne. Wiąże się ze sporym wydatkiem na zakup i montaż urządzenia. Jednak koszty jej eksploatacji są niskie. Powietrzna pompa ciepła może także pracować jako klimatyzacja. Świetnie się sprawdzi, jeśli planujesz ogrzewanie podłogowe.
  • Ogrzewanie elektryczne — zapewnia wysoki komfort użytkowania, jednak wiąże się z dużymi wydatkami. Jest ekologiczne, gdyż nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń. Najczęściej wybierane jest elektryczne ogrzewanie podłogowe zapewniające komfort termiczny na wysokim poziomie.
  • Ogrzewanie olejowe — nadaje się wyłącznie do ogrzewania domu, ale nie można go wykorzystać go do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zaletą jest z pewnością wygodna obsługa, ale olej opałowy jest drogi. Ogrzewanie olejowe wymaga także wyznaczenia kotłowni o określonych parametrach technicznych.
Zobacz też:  Inteligentny dom i systemy sterowania

Skuteczne systemy grzewcze muszą być komfortowe w użytkowaniu, a przede wszystkim ekonomiczne. Warto także zwrócić uwagę na wpływ na środowisko naturalne. Jakie urządzenie wybrać do ogrzania domu?

Czym nie można ogrzewać domu?

Jeśli zastanawiasz się, czym ogrzewać dom, musisz wiedzieć, jakie sposoby są zakazane. Zgodnie z polskim prawem, nie można stosować mułu węglowego oraz niesezonowanego drewna, które jest zbyt wilgotne. Czasowo niemożliwe były także ogrzewanie domu miałem węglowym i węglem brunatnym (piece węglowe). Kryzys energetyczny w 2022 roku spowodował jednak odejście od restrykcyjnych norm na okres dwóch lat. W efekcie to paliwo stałe ponownie jest dostępne.

Ogrzewanie domu nie może odbywać się także przy wykorzystaniu przetworzonych materiałów z tworzyw sztucznych, płyt wiórowych, materiałów z klejem i okleiną itd. Nie wolno również stosować malowanego i impregnowanego drewna.

Jakie ogrzewanie domu jednorodzinnego jest najtańsze?

Zastanawiasz się, czym ogrzewać dom, aby było to ekonomiczne i ekologiczne? Zanim podejmiesz decyzję, musisz poznać przeciętne koszty związane z zakupem paliwa.

W październiku 2023 roku w sklepie PGG tona węgla kosztuje od 1 200 zł do 1 750 zł. Z kolei pellet kosztuje od 1 500 do 2 000 zł. Wysokie są także ceny energii elektrycznej. 1 kWh kosztuje średnio około 0,75 zł, jednak po przekroczeniu ustalonych limitów cena będzie wyższa. Ogrzewanie domu prądem jest zdecydowanie najdroższe. Z kolei gaz ziemny kosztuje średnio 200,17 zł/MWh.

Najtańsze jest ogrzewanie pompą ciepła w budynkach energooszczędnych. Urządzenie to korzysta z darmowej energii pobranej z otoczenia. Zużywa prąd, który potrzebuje do zasilania, jednak pompa ciepła zapewnia niskie koszty ogrzewania.

Zobacz też:  Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na skórę?

Oznacza to, że pompa ciepła zużywa mniej energii elektrycznej w porównaniu do ilości wyprodukowanego ciepła. Może ona zasilać instalację ogrzewania podłogowego, które zapewnia wysoki poziom komfortu termicznego. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła można dodatkowo obniżyć, jeśli połączy się z nią panele fotowoltaiczne.

Tym najlepiej ogrzewać dom jednorodzinny — podsumowanie

Roczny koszt ogrzewania domu zależy nie tylko od ceny paliwa, ale również od powierzchni, zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę użytkową, a także od rodzaju zastosowanej izolacji. Im mniejsze straty energii, tym niższe wydatki.

Warto rozważyć pompę ciepła, która jest najtańszym ze sposobów ogrzewania domu. Odnawialne źródła energii, z których korzysta, są także ekologiczne, a przede wszystkim niewyczerpalne. Szukając ogrzewania do domu, warto zwrócić się do ekspertów z firmy eko2020, którzy pomogą z wyborem najbardziej odpowiedniej formy ogrzewania, dopasowanego do Twoich potrzeb.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *