Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że smog ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Niestety stał się on codziennością wielu z nas i stanowi prawdziwe utrapienie dla alergików, astmatyków czy kobiet w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Artykuł powstał przy współpracy z https://istot/pl/.

Smog to po prostu zanieczyszczone powietrze – zazwyczaj unoszą się w nim szkodliwe dla zdrowia substancje jak dwutlenek siarki, tlenki węgla i azotu, sadza, pyły. Skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem odczuwają wszyscy, choć dopiero po pewnym czasie. Do najważniejszych należy zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego, nerwowego, krążenia, a także patologii ciąży. Cząsteczki zanieczyszczeń mogą przedostawać się przez łożysko, dlatego stanowią bezpośrednie zagrożenie dla płodu. 

Jak smog wpływa na płód?

Naukowcy od lat badają wpływ zanieczyszczonego powietrza na ludzkie zdrowie, a także na ciążę i rozwój płodu. Wyniki nie napawają optymizmem – u kobiet narażonych na smog częściej dochodzi do poronień. Zanieczyszczenia dostają się wraz z krwią pępowinową do krwioobiegu płodu, co może skutkować niższą masą urodzeniową. Dzieci te w przyszłości częściej zapadają na choroby dróg oddechowych, astmę, alergię. Badania pokazują też, że mają niższą objętość płuc w porównaniu do dzieci, które nie były narażone na smog.

To jednak nie koniec niebezpieczeństw, które czyhają na malucha oddychającego zanieczyszczonym powietrzem. Dzieci te częściej doświadczają zaburzeń neurologicznych, może rozwinąć się u nich np. ADHD. Ocenia się, że mają one również mniejszy iloraz inteligencji niż rówieśnicy oddychający czystym powietrzem. 

Zobacz też:  Na czym polega kontraktowy model produkcji i jakie ma zalety?

Jak zabezpieczyć się przed smogiem?

Młoda mama musi podjąć wszelkie możliwe działania, by zabezpieczyć siebie i maleństwo przed szkodliwym działaniem smogu. Oto kilka prostych sposobów, które pozwolą zmniejszyć ryzyko:

  • należy śledzić komunikaty dotyczące jakości powietrza, a gdy stężenie pyłów jest wysokie ograniczyć czas przebywania na zewnątrz i nie otwierać okien;
  • zakupić domowy oczyszczacz powietrza dobrej jakości;
  • stosować specjalne maski przeciwpyłowe;
  • unikać aktywności na zewnątrz (spacery, jazda na rowerze itp.), jeśli stężenie zanieczyszczeń jest wysokie;
  • wprowadzić do mieszkania więcej zieleni (rośliny antysmogowe) – anturium, bluszcz, figowiec, dracena odwrócona, zielistka itp.;
  • zaopatrzyć się w urządzenia monitorujące poziom smogu.

O wszystkich tych rozwiązaniach powinny pomyśleć nie tylko kobiety w ciąży, ale każdy, kto w mniejszym lub większym stopniu narażony jest na wdychanie zanieczyszczonego powietrza.

Co jeszcze możesz zrobić?

Nikt nie lubi oddychać zanieczyszczonym powietrzem, dlatego jeśli tylko masz możliwość, udaj się na urlop w rejon, gdzie spokojnie odetchniesz pełną piersią. Możesz też wybrać się na spacer po lesie, wyjechać w góry na weekend. Zanim jednak wyruszysz w podróż, sprawdź, jaki jest stan powietrza w miejscu, do którego się wybierasz. Ze smogiem możesz spotkać się także tam, gdzie teoretycznie powinno go nie być!

Pamiętaj również, by zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, dzięki której dostarczysz organizmowi (i maluchowi) niezbędnych witamin i minerałów. Co prawda żadna dieta nie uchroni cię przed smogiem, ale pomoże wzmocnić odporność i zmniejszyć ilość wolnych rodników (których poziom podnosi się, gdy oddychasz zanieczyszczonym powietrzem). Postaraj się zatem, aby w codziennym jadłospisie pojawiło się więcej warzyw i owoców. Możesz też zapytać lekarza o suplementację witaminy C, czy kwasów omega.

Zobacz też:  Badania NDT nieniszczące - co wchodzi w ich zakres?

Okres ciąży to wspaniały czas, z drugiej strony ogromne wyzwanie i mnóstwo niepokoju. Aby przeżyć go jak najlepiej, troszcząc się o maluszka, pamiętaj, że duże znaczenie ma jakość powietrza, którym oddychacie. Śledź prognozy pogody, monitoruj stan powietrza w twojej okolicy i lepiej zostań w domu, gdy pojawia się smog. Spróbuj wdrożyć w życie nasze podpowiedzi, a zobaczysz, że uda ci się odetchnąć ze spokojem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *