Magazyny energii przynoszą wiele korzyści posiadaczom instalacji fotowoltaicznej. Pomagają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu czy wzrostu cen energii.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost inwestycji w OZE, co przynosi wiele korzyści jak i problemów. Jednym z nich są przerwy w dostawie prądu wynikające z zbyt dużej ilości energii dostarczanej do sieci. W tym momencie pojawiają się magazyny energii, które pomagają w stabilizacji sieci energetycznej, zapewniając ciągłość dostaw.

Jak można temu zapobiec przerwom w dostawie prądu? Jaka jest rola magazynów energii w stabilizacji sieci energetycznej? Wszystkich najważniejszych informacji dotyczących magazynów energii (https://sunsol.pl/magazyny-energii/) dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

MAGAZYN ENERGII – KORZYŚCI

Systemy fotowoltaiczne z magazynem energii oferują wiele korzyści ekonomicznych i środowiskowych.

Energię słoneczną można wykorzystać efektywniej, zwiększając niezależność energetyczną i przyczyniając się do stabilizacji sieci energetycznej. Magazyn energii umożliwia przechowywanie nadwyżki energii wytworzonej przez moduły fotowoltaiczne w ciągu dnia i wykorzystywanie jej w nocy lub w godzinach słabego oświetlenia dziennego. Dzięki temu użytkownicy mogą optymalnie wykorzystać wytworzoną energię. Jest to szczególnie istotne dla gospodarstw domowych, gdzie zapotrzebowanie na energię zmienia się w ciągu dnia.

Co więcej magazyny energii zapewniają większą niezależność od dostawców zewnętrznych. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do zmagazynowanej energii w okresach wzrostu cen lub przerw w dostawie prądu, zmniejszając, tym samym naszą zależność od sieci energetycznej. Magazynując nadwyżki energii do późniejszego wykorzystania, możemy uniknąć sprzedaży energii z sieci w godzinach szczytu, kiedy ceny są najwyższe.

Zobacz też:  Odnawialne źródła energii - jakie są ich mocne strony i czy są nam potrzebne?

W dłuższej perspektywie systemy fotowoltaiczne z magazynowaniem energii mogą znacznie obniżyć koszty energii.

MAGAZYN ENERGII – STABILIZACJA SIECI ENERGETYCZNEJ

Magazynowanie energii w przeznaczonych do tego akumulatorach zapewnia zasilanie awaryjne w przypadku przerw w dostawie prądu i zapewnia ciągłość działania. W ten sposób stajemy się niezależni energetycznie.

Jest jedna korzyść z stasowania magazynów energii, której użytkownicy nie widzą. Należy mieć na uwadze fakt, że magazyny energii pozytywnie wpływa na pracę sieci energetycznych poprzez ich stabilizację. Dzięki nim sieć energetyczna może prawidłowo i racjonalnie gospodarować energią.

Dodatkowo magazynowanie energii można wykorzystać do zwiększenia wydajności systemów energii słonecznej i maksymalnego wykorzystania wyprodukowanej energii.

Magazyny energii mogą odciążyć sieć energetyczną i tym samym przyczynić się do jej lepszego funkcjonowania. Zaobserwujemy wtedy redukcję przerw w dostawie prądu, co na większą skalę przyniesie ogromne korzyści.

MAGAZYNY ENERGII DO SIECI ENERGETYCZNEJ

Prawdopodobnie niedługo magazyny energii umożliwią zastosowanie technologii inteligentnych sieci, które umożliwiają m. in. aktywne zarządzanie zasobami sieci, elastyczność sieci, lepszą jakość energii, samonaprawę i odporność. Dodatkowo systemy magazynowania energii są kluczowym elementem integracji odnawialnych źródeł energii.

Kolejnymi zastosowaniami magazynów energii obejmują mikrosieci i elektryfikację dalszych obszarów. W takich miejscach systemy magazynowania energii są stosowane w celu zminimalizowania zależności od energii elektrycznej z sieci.

Podczas wprowadzenia akumulatorów energii do sieci dystrybucyjnej, należy uwzględnić czynniki takie jak wartość magazynu energii, koszty konserwacji, koszty przerw, modernizacji systemu i opłaty za straty energii.

Zobacz też:  Cena zielonych certyfikatów

Magazyny energii obsługują także cały łańcuch zasilania, zmniejszając zużycie kosztownych jednostek obciążenia szczytowego, przy jednoczesnym zmniejszeniu przeciążenia sieci oraz poprawiając niezawodność i bezpieczeństwo sieci poprzez łagodzenie wahań napięcia i częstotliwości.

PODSUMOWANIE

Wytwarzanie energii z systemu fotowoltaicznego w słoneczne dni może prowadzić do awarii sieci z powodu przeciążenia. Dlatego też magazynowanie energii staje się coraz bardziej cenne dla dalszego rozwoju sektora fotowoltaicznego w Polsce. Magazynowanie energii zapewnia efektywną pracę sieci elektroenergetycznej.

Czy chciałbyś zacząć oszczędzać i inwestować z myślą o przyszłości? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol, która stworzy ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Konsultanci handlowi firmy SunSol zajmujący się energią odnawialną mogą pomóc w obliczeniu zwrotu z inwestycji i wybraniu najbardziej wydajnego systemu magazynowania energii odpowiadającego Twoim potrzebom.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *