Remont mieszkania pod ekologiczne rozwiązania

Ekologia to w dzisiejszych czasach kwestia bardzo ważna dla coraz większej części społeczeństwa. Troską o stan środowiska naturalnego kierujemy się w codziennych wyborach, ale także w większych sprawach. Dlatego też popularne staje się budownictwo ekologiczne i dostosowywanie już istniejących domów i mieszkań do ekologicznych rozwiązań. Jak wykonać remont mieszkania pod ekologiczne rozwiązania?

Ekologiczne rozwiązania możliwe do zastosowania w mieszkaniu

Najważniejszym sposobem na uczynienie mieszkania bardziej przyjaznym dla środowiska jest zmniejszenie zużycia zasobów: energii elektrycznej, wody i gazu. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pozwalają to osiągnąć. Dobrym wyborem jest na przykład przestawienie się na urządzenia energooszczędne i wykorzystujące znacznie mniej wody. [b]Kupno mieszkania/domu od dewelopera[/b] pozostawia zazwyczaj sporo możliwości w kwestii dostosowania lokalu do bardziej ekologicznych rozwiązań. Tak na przykład w kwestii ogrzewania zrobić można niewiele, co nie znaczy, że nie da się osiągnąć pozytywnych efektów. Zainstalowanie pompy ciepła w budownictwie zbiorowym nie jest możliwe, ale można zastanowić się nad wydajniejszym od oryginalnego systemem ogrzewania. Zastosowanie urządzeń o mniejszym poborze wody czasem może wymagać wprowadzenia pewnych zmian w instalacji wodociągowej w obrębie mieszkania. Zmiany te są niewielkie, ograniczają się przede wszystkim do zastosowania rozwiązań usuwających zanieczyszczenia i zmniejszających twardość wody, dzięki czemu nowoczesne urządzenia mogą działać wydajniej.

Zobacz też:  Na czym polega filtracja oleju?

Ekologiczne ogrzewanie w mieszkaniu

Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego to świetna okazja, żeby przestawić się na ekologiczne rozwiązania. Używane mieszkanie i tak najczęściej trzeba wyremontować, co wykorzystać można do wprowadzenia pewnych zmian. W pierwszej kolejności przemyśleć warto sposób ogrzewania. Z dostępnych obecnie rozwiązań najbardziej wydajne wydaje się być ogrzewanie podłogowe, które uzyskuje się przez umieszczenie specjalnych przewodów grzewczych w posadzce. Wymiana podłogi w mieszkaniu może być dobrą okazją do wprowadzenia takiej zmiany. Niezależnie, czy się na to zdecydujemy, czy też nie, warto też wymienić okna na bardziej energooszczędne. W praktyce to właśnie przez nie traci się najwięcej ciepła, więc wymiana może w przyszłości znacznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Docieplenie pojedynczego mieszkania w budownictwie zbiorowym nie jest łatwe. Istnieją jednak nowoczesne materiały, które mogą być tu zastosowane. Taka zmiana również przełoży się na zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do ogrzania mieszkania.

Dostosowanie instalacji wodnej w mieszkaniu

Dostosowanie instalacji wodnej do ekologicznych rozwiązań nie jest trudne, ale wymaga zakupu dodatkowych urządzeń, dzięki którym możliwa będzie zmiana jakości wody w mieszkaniu. Najprostszym z nich jest filtr poziomy montowany na rurze doprowadzającej wodę do mieszkania, który wyłapuje większość znajdujących się w niej zanieczyszczeń. Jeszcze lepsze efekty pozwala uzyskać kolumnowy uzdatniacz wody. Warto przy tym pamiętać, by filtr, na który się zdecydujemy, wyposażony był też w funkcję zmiękczania wody, co znacznie podnosi żywotność wykorzystywanych w domu urządzeń.

Zobacz też:  Rower i hulajnoga elektryczne – świetny sposób na ograniczenie spalin

Odbiór mieszkania po remoncie – na co zwrócić uwagę?

Remont mieszkania pod rozwiązania ekologiczne powierzyć można wielu firmom remontowo-budowlanym, jednak nie każda się w tym specjalizuje. Warto więc wybrać specjalistów w tej dziedzinie. Oczywiście oprócz wspomnianych wcześniej elementów remont taki zawierał będzie również zastosowanie ekologicznych farb i innych materiałów. Kiedy remont zostanie już skończony, należy sprawdzić, czy wszystko wykonane zostało zgodnie z umową. To bardzo ważne, bo źle wykonany remont może sprawić, że praca, którą włożymy w dostosowanie mieszkania do ekologicznych rozwiązań, pójdzie na marne. Trzeba wiedzieć, że odbiór mieszkania przeprowadzić można również po remoncie. Warto też sporządzić protokół odbioru mieszkania po remoncie, który może być podstawą do żądania wykonania poprawek, jeżeli okaże się, że coś zostało wykonane w sposób niezgodny z umową.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *