Wielu właścicieli domów i budynków przemysłowych boryka się z problemem wysokich rachunków za energię elektryczną. Stawiają sobie pytanie, czy lepiej więcej zapłacić za montaż nowoczesnego rozwiązania grzewczego, np. pompy ciepła, a później mniej za energię, czy może mniej zapłacić za instalację, ale później więcej za energię? Zdania są podzielone, jednak coraz większa grupa przychyla się do pierwszej opcji.
Pompa ciepła jest rozwiązaniem uniwersalnym, możliwym do zastosowania w niemal każdych warunkach. Rozwiązuje problem nie tylko zakupu, ale również składowania paliwa do instalacji grzewczej, np. węgla, pelletu lub drewna, a energię czerpie bezpośrednio ze swojego otoczenia. Montaż pompy ciepła oznacza pokaźną inwestycję, jednak ze względu na to, że jest to rozwiązanie ekologiczne i bezpieczne dla środowiska, można skorzystać z wielu możliwości dofinansowania.
Czym jest pompa ciepła?
Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić pompę ciepła od innych, podobnych do niej urządzeń grzewczych. Chociaż wygląda analogicznie do niektórych pieców, to sama w sobie nie stanowi odpowiednika prostego kotła. Pompy ciepła są częścią całego systemu grzewczego, w którego skład wchodzi również źródło dolne – powietrze, woda lub grunt, oraz źródło górne w postaci instalacji grzewczej budynku.
Pompy ciepła zyskują coraz większa popularność nie tylko ze względu na wpisywanie się w trendy ekologiczne, ale głównie przez swoją funkcjonalność. Mogą służyć do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania domu, a także jego chłodzenia w ciepłe dni. Wiele osób idzie o krok dalej i oprócz pompy ciepła korzysta również z instalacji fotowoltaicznej. Dzięki panelom zyskują nie tylko energię do zasilania urządzeń domowych, ale również samej pompy, co jeszcze bardziej podnosi rentowność całej instalacji.
Czy warto inwestować w pompy ciepła?
Użytkowanie pompy ciepła może przynosić duże oszczędności, jednak aby je uzyskać, najpierw trzeba wydać sporą sumę na instalację tego urządzenia. Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje pompa ciepła, ponieważ jej koszt zależy od wielu czynników. Pierwszym jest niewątpliwie sama pompa, a dokładniej rodzaj źródła ciepła, z którego będzie korzystać urządzenie. Najtańsze są zwykle pompy ciepła powietrze/woda, a znacznie droższe – pompy gruntowe. Pompa ciepła powietrze/woda potrzebuje jednak dodatkowego źródła ciepła, jakim najczęściej jest grzałka elektryczna, dlatego zaleca się jej montaż wraz z fotowoltaiką. Jednostkowy koszt inwestycji rośnie, jednak w perspektywie kilku lat zwraca się w całości. Ogrzewanie pompą ciepła jest bowiem dwukrotnie tańsze od ogrzewania gazem ziemnym i nawet czterokrotnie tańsze od ogrzewania elektrycznego!
Chcąc zainwestować w pompę ciepła, pod uwagę trzeba wziąć nie tylko cenę, ale również inne czynniki. Najważniejszym jest efektywność pompy ciepła, a więc jej zdolność do ogrzania wody i budynku bez konieczności dodatkowego dogrzewania. Ta z kolei zależy od czynników lokalizacyjnych nieruchomości, warunków geologicznych, sposobu montażu, a nawet technologii budowy domu. Wybór odpowiedniej pompy nie jest więc łatwy – w podjęciu decyzji pomogą specjaliści z TS Energy.
Podobnie jak instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła wykorzystuje naturalne źródła energii i nie emituje żadnych spalin, dlatego jest przyjazna dla środowiska i ludzi. Jeśli zostanie dobrze dobrana i zamontowana, właściciele będą mogli cieszyć się z niskich rachunków za ogrzewanie i chłodzenie domu przez wiele lat, a także z komfortu, jaki daje to rozwiązanie.