Ogrzewanie to jedna z najważniejszych kwestii w wolnostojących domach. Niestety należy też również do najbardziej kosztownych inwestycji w budynku, dlatego warto dokładnie przemyśleć plany na instalację w danym miejscu. Do wyboru są na szczęście liczne możliwości, które znajdą zastosowanie w różnych sytuacjach. Na co zwrócić uwagę decydując się na ogrzewanie domu? Zajrzyj do poniższego wpisu.
Nowoczesne kotły grzewcze
Ogrzewanie budynków jeszcze do niedawna kojarzone było z koniecznością dokładania do pieca nawet kilka razy na dobę, co bywało bardzo uciążliwe dla domowników. Na szczęście obecnie na rynku znaleźć można wiele kotłów, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić życie posiadaczom domów jednorodzinnych. Do wyboru mamy tzw. odmiany węglowe, które należą do najbardziej tradycyjnych rozwiązań, ale także znacznie bardziej atrakcyjne kotły retortowe, zasilane tzw. ekogroszkiem, czyli mniejszych rozmiarów węglem lub pelletem, których zaletą jest zdecydowanie łatwiejsza i bardziej przystępna dla użytkowników obsługa. Przy wyborze wspomnianych pieców należy pamiętać, że konieczne jest przeznaczenie jednego z pomieszczeń na tzw. kotłownię, w której znajdzie się urządzenie oraz niezbędne do jego pracy paliwa.
Jeśli budynek jest przystosowany, a w działce została poprowadzona instalacja gazowa, można także postawić na kocioł gazowy. Plusem tego rozwiązania jest jego stosunkowo niewielki rozmiar, przy naprawdę sporej wydajności, a także ogromna wygoda, gdyż jest on praktycznie bezobsługowy.
Jaki piec grzewczy będzie najlepszy?
Wybierając piece do ogrzania swojego domu, warto skupić się na kilku kwestiach. Wiele zależy od samego budynku: znaczenie ma jego powierzchnia, czy chociażby zastosowana do budowy technologia. Piec, a właściwie jego moc, powinna więc zostać dopasowana przede wszystkim do konkretnego budynku – jego wymiarów i wykorzystanych do budowy materiałów. Znaczenie ma także sposób funkcjonowania domowników – o ile w domu zawsze ktoś jest, dokładanie do pieca może nie stanowić większego problemu, jednak w sytuacji, gdy większość dnia osoby znajdują się poza nim, brak ciągłości dokładania do pieca w ciągu zimy, stanie się natychmiast wyczuwalny. Jeśli więc zależy nam na wygodzie, piece wyposażone w podajnik staną się ogromnym ułatwieniem.
Dodatkowo decydując się na pakowany w worki pellet lub ekogroszek można zdecydowanie łatwiej zadbać o czystość w kotłowni, a także usprawnić transportowanie ich ze sklepu do domu. Warto wspomnieć również o lepszym wpływie na środowisko, gdyż spalanie w przypadku tego typu pieców jest nie tylko efektywniejsze, ale i bardziej wydajne. Sposób ogrzewania powinien zostać jednak dostosowany nie tylko do samego budynku, ale i do wykorzystanej termoizolacji. Nie jest tajemnicą, że domy ze stolarką okienną starego typu i pozbawione ocieplenia w postaci styropianu lub wełny mineralnej szybko wytracają ciepło. Niestety przekłada się to na większe straty, a w konsekwencji – konieczność zużywania większej ilości paliwa, czyli wyższe koszty.