Wielu właścicieli mieszkań oraz domów jedno- i wielorodzinnych zastanawia się nad montażem rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W przypadku nowo wybudowanych budynków, ten system wymiany powietrza staje się niemal normą ze względu na zapewnienie stałego dostępu do świeżego i wstępnie ogrzanego powietrza. Wentylacja mechaniczna to zupełne przeciwieństwo, przestarzałej już nieco, wentylacji grawitacyjnej. System działający z pomocą rekuperatora spełnia nowiem swoją rolę bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz mieszkania. Kiedy powinno pomyśleć o zamontowaniu wentylacji mechanicznej? Komu najlepiej sprawdzi się ten system? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z rekuperacją znajdziesz w dzisiejszym artykule!
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacją jest nazywana wentylacja mechaniczna, czyli system odpowiadający za wentylację powietrza w pomieszczeniach. W nowoczesnym budownictwie jest wybierana najczęściej ze względu na jej praktyczną funkcjonalność, czyli odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza. Dodatkowo wentylacja mechaniczna działa cały czas, w przeciwieństwie do używanej w starych budynkach, wentylacji grawitacyjnej. Ten drugi rodzaj funkcjonuje na zasadzie różnicy temperatury powietrza wewnątrz domu a warunków atmosferycznych. W związku z tym, że wentylacja mechaniczna działa z wykorzystaniem rekuperatora, zapewnia dostęp do świeżego powietrza bez względu na pogodę za oknem.
Najważniejszą częścią tego nowoczesnego systemu jest wspomniany wyżej rekuperator. To właśnie w tym elemencie znajduje się wymiennik ciepła, czyli produkt odpowiedzialny za odzyskiwanie energii z wywiewanego i zużytego powietrza. Wielu specjalistów związanych z branżą budowlaną zwraca uwagę na tę funkcjonalność wentylacji mechanicznej. Dzięki niej możliwe jest skuteczne zaoszczędzenie niemałych kwot na ogrzewaniu podczas zimy.
Kiedy warto zamontować wentylację mechaniczną?
System działający z wykorzystaniem rekuperatora można zamontować w każdym domu. Zdecydowanie łatwiej jest jednak zainstalować ten rodzaj wentylacji w przypadku budynków, które są dopiero projektowane. Dlaczego? Rekuperacja to zaawansowany system, który składa się z wielu kanałów. Muszą one być odpowiednio rozłożone, tak aby dostarczały świeże powietrze do każdego pomieszczenia w domu.
Co w przypadku starszych budynków? Montaż rekuperacji również jest możliwy, jednak należy mieć świadomość tego, że taki proces będzie kosztowy i prawdopodobnie zajmie dużo czasu (niezbędny jest generalny remont). Dodatkowym wyzwaniem może być zapewnienie dostępu do sieci elektrycznej, tak aby rekuperator zyskał źródło prądu.
Prawidłowe zamontowanie wentylacji mechanicznej przynosi szereg korzyści. Wspomniana już wyżej możliwość odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza, realnie wpływa na niższe rachunki za ogrzewanie w trakcie zimy. To jednak niejedyna zaleta rekuperacji. Użytkownicy tego systemu zwracają również uwagę na dodatkowe udogodnienie, jakim jest instalacja filtrów. W zależności od wybranej klasy filtra, rekuperaor skutecznie oczyszcza nawiewane powietrze z zanieczyszczeń, smogu, a nawet z alergenów!
W związku z tym, że praca wentylacji mechanicznej jest wymuszana przez rekuperator, intensywność pracy tego urządzenia można dopasowywać do potrzeb domowników. To oznacza, że jeśli w trakcie tygodnia przez większość dnia nie ma nikogo w domu, warto zmniejszyć intensywność pracy rekuperatora. Dzięki temu generowane będą kolejne oszczędności.
Gdzie zainstalować rekuperator?
Podczas projektowania całego systemu wentylacji mechanicznej, niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego miejsca na montaż rekuperatora. Pomieszczenie powinno być suche i zadaszone, a panująca w nim temperatura musi oscylować w okolicach kilku/kilkunastu stopni Celsjusza. Najczęściej wybieranymi przestrzeniami na montaż rekuperatora są pomieszczenia gospodarcze lub poddasze. Należy również zwrócić uwagę na to, by dostęp do tego urządzenia był swobodny. Wtedy naprawa ewentualnej usterki przebiegnie sprawnie.