Jak zapobiegać smogowi?

Smog to zanieczyszczenie powietrza, które jest  mieszaniną szkodliwych substancji pochodzących z działalności człowieka oraz zjawisk atmosferycznych. Jest to zjawisko, które coraz częściej dotyczy polskich miast, występuje najczęściej od września do kwietnia, w okresie ogrzewania gospodarstw domowych. Smog wygląda jak chmura dymu unosząca się nad miastem. 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem gardeneo.pl.

Co jest przyczyną smogu?

Smog występuje głównie zimą, wskutek ogrzewania domów piecami, które nie spełniają żadnych norm. W piecach oprócz paliw stałych, takich jak węgiel czy miał, spalane są śmieci pochodzące z gospodarstw domowych, tj. opony, butelki czy tworzywa sztuczne. To właśnie one są główną przyczyną występowania toksycznej mgiełki. W mniejszym stopniu za występowanie smogu odpowiadają fabryki i komunikacja. Zjawisko występuje w całej Polsce (zobacz najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce), ale największe stężenie smogu można zaobserwować na Śląsku oraz w Małopolsce. Na zanieczyszczenie narażone są nie tylko duże miasta, ale również wsie i miasteczka, często o charakterze wypoczynkowym.

smog jak zapobiegać?

Pytanie, jak uchronić się przed smogiem nurtuje wielu ludzie, ponieważ zjawisko przybiera coraz większą skalę. Smog ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zwiększa ryzyko pojawienia się alergii i astmy, powoduje niewydolność oddechową, obniża odporność całego organizmu. Smog może przyczyniać się do wystąpienia chorób układu krwionośnego i serca oraz chorób nowotworowych. Smog zanieczyszcza glebę, jest przyczyną występowania kwaśnych deszczy, niekorzystanie oddziałuje na wszystkie żywe organizmy. Zapobieganie smogowi jest bardzo ważne, warto robić wszystko, aby zmniejszyć skalę zjawiska. 

Zobacz też:  Jak powstaje smog fotochemiczny i gdzie występuje?

Smog – jak zapobiegać?

Najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania smogowi jest wprowadzenie i respektowanie przepisów, które zakazywałyby używania starych, niespełniających norm pieców oraz spalania słabej jakości produktów węglowych i śmieci. W 2019 r. weszła z życie ustawa antysmogowa, ale żeby zobaczyć jej skutki musi minąć kilkanaście miesięcy. Bardzo ważna jest świadomość ludzka. Ludzi muszą zrozumieć, ze spalając odpady, trują siebie, swoje rodziny i całe środowisko. Ważne są również inne elementy, które trzeba wdrożyć w życie, aby smog stał się mnie dokuczliwy. Są to:

  • Energia ze źródeł odnawialnych (OZE) – warto, na większą skalę stosować energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, np.  fotowoltaiki oraz pompy ciepła. 
  • Roślinność – rośliny produkują tlen, a pochłaniają dwutlenek węgla, więc warto sadzić jak najwięcej drzew, krzewów, a w domu hodować rośliny doniczkowe. 
zapobieganie smogowi - ograniczenie ruchu samochodowego
  • Ograniczenie ruchu samochodowego – aby ograniczyć ruch samochodowy, warto przesiąść się do komunikacji miejskiej. Dobrym sposobem poruszania się po mieście jest rower, który nie dość, że nie zanieczyszczenia powietrza, to zapewnia również codzienną porcję ruchu. 
  • Podłączenie domków jednorodzinnych do sieci miejskiej, co wyeliminuje problem palenia w starych piecach

Przeciwdziałanie smogowi powinno być podstawowym działaniem każdego człowieka. W ten sposób dba o przyszłe pokolenia. Jeżeli smog nie zostanie zredukowany, może to mieć katastrofalne skutki dla całego środowiska. Sprawdź także nasz artykuł dotyczący skutków smogu.

Jak samodzielnie walczyć ze smogiem?

Każdy człowiek może uniknąć kontaktu ze smogiem, stosując kilka podstawowych zaleceń. Pozwoli to zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. 

  • Warto monitorować poziom zanieczyszczania powietrza i w dni, gdy zanieczyszczenie jest wysokie, ograniczyć wychodzenie z domu. Jeżeli wyjście jest konieczne, warto poczekać kilka godzin, ponieważ smog ma najwyższą wartość w godzinach szczytu.
  • Dobrym pomysłem jest ograniczenie z korzystania z samochodu. Jeżeli jazda samochodem jest konieczna, należy pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego. Dzięki temu filtr będzie dokładnie wyłapywał zanieczyszczania pochodzące z powietrza. 
  • Warto zaopatrzyć się w maseczkę antysmogową. Dobrej jakości maseczka potrafi zatrzymać niemal 100% zanieczyszczeń. 
  • Należy spożywać dużo produktów bogatych w witaminy A, C,E oraz selen, które pomagają zneutralizować wolne rodniki, które powstają w organizmie pod wpływem przebywania w zanieczyszczonym środowisku. 
  • Jak najczęściej trzeba wyjeżdżać w czyste, pozbawione smogu rejonu. Dzięki temu organizm będzie mógł się zregenerować i pooddychać świeżym powietrzem. Najczystsze powietrze jest na Pomorzu oraz na Mazurach. 
  • Należy starać się oddychać przez noc. Nos filtruje powietrze i zatrzymuje zanieczyszczenia. 
  • Trzeba obserwować warunki panujące za oknem. Smog w największym stężenie występuje w czasie bezwietrznej i bezdeszczowej pogody
Zobacz też:  Smog ciekawostki

Smog to bardzo niebezpieczne zjawisko, warto robić wszystko, aby wyeliminować go z naszego życia. Nie jest to łatwe, ale przy odrobinie dobrej woli i dużej świadomości da się wyeliminować smog. Zapobieganie jego występowaniu pozwoli cieszyć się zdrowym, czystym powietrzem. Ludzie muszą zrozumieć, że stan powietrza zależy od nich samych. 

https://youtu.be/9hy_ql5wsqg
Jak zapobiegać smogowi? Jak się przed nim bronić? – zobacz koniecznie video!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *