Decyzja o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych to ważny krok w kierunku oszczędności energii i redukcji emisji CO2. Aby instalacja i późniejsza eksploatacja przebiegały bez zarzutu, musimy wybrać sprawdzonego, wiarygodnego wykonawcę. Ponadto, jest to kwestia bezpieczeństwa samej instalacji, jak i mieszkańców posesji, na której się będzie znajdowała. Jak wybrać odpowiednią firmę? Poniżej kilka wskazówek.
Cena fotowoltaiki to nie wszystko
W przypadku instalacji fotowoltaiki cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru firmy, z którą będziemy współpracować. Możemy oczywiście porównać poszczególnych wykonawców pod tym względem, ale ze względu na inne czynniki (np. wspomniane już bezpieczeństwo) nie warto podejmować decyzji jedynie na podstawie ewentualnych oszczędności. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czy firma wykona uprzednio darmowy audyt, określi faktyczne potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy i dokona wyceny zakupu paneli fotowoltaicznych oraz samej instalacji. Warto sprawdzić także, co dany dostawca oferuje w ramach przedstawionej wyceny. Czy w cenę wliczona jest także opieka pogwarancyjna, dzięki której w razie jakiejkolwiek awarii mamy zapewnioną pomoc ze strony firmy? W kontekście kosztów, warto także dowiedzieć się więcej na temat różnego rodzaju programów pomocowych m.in. Mój Prąd 4.0, czy też innych dostępnych w ramach poszczególnych gmin dofinansowań, które mogą znacząco obniżyć ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej.
Dotychczasowe dokonania
Obecność biznesu w sieci to już absolutny standard. Wielu wykonawców ma stronę internetową, która służy jako źródło informacji o usługach. Często także jest miejscem, w którym firma może pokazać swoje dotychczasowe realizacje. Możemy w ten sposób dowiedzieć się, czy ma na swoim koncie podobne inwestycje. Doświadczenie firmy i jej historia to czytelny sygnał, że mamy do czynienia z wiarygodnym wykonawcą. Dokonania te są równocześnie pośrednim dowodem, iż pracownicy firmy posiadają wszystkie niezbędne uprawnienia, aby montować panele fotowoltaiczne, np. na dachach budynków jednorodzinnych.
Jakość paneli
Dobrą praktyką jest także zwrócenie uwagi na jakość sprzętu i elementów fotowoltaiki. Wykonawca powinien korzystać z wysokiej jakości paneli, falowników i innych części instalacji, które mają ogromny wpływ na jej wydajność i trwałość. Możemy również zadawać konkretne pytania dotyczące samej instalacji i rozwiązań technicznych – wykonawca jest zobowiązany do udzielania nam wszelkich niezbędnych informacji, które pomogą nam ocenić jego wiarygodność.
Wsparcie w ramach dofinansowania
Jak już wspomnieliśmy, powszechną praktyką jest uzyskiwanie dofinansowania instalacji fotowoltaicznych. Firma, z którą będziemy współpracować, powinna również zaproponować pomoc w tych formalnościach. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to wykonawca powinien nam udzielić wystarczającej odpowiedzi, bez względu na to, z jakiego programu chcemy skorzystać. Tak działamy w Fiberlink Fotowoltaika, gdzie wspieramy naszych klientów na każdym etapie zakładania instalacji – od audytu i poznawania potrzeb, po montaż i opiekę gwarancyjną. Panele, które montujemy, mają od 12 do nawet 25 lat gwarancji – sprawdź naszą konkurencyjną ofertę.