Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

Decyzja o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych to ważny krok w kierunku oszczędności energii i redukcji emisji CO2. Aby instalacja i późniejsza eksploatacja przebiegały bez zarzutu, musimy wybrać sprawdzonego, wiarygodnego wykonawcę. Ponadto, jest to kwestia bezpieczeństwa samej instalacji, jak i mieszkańców posesji, na której się będzie znajdowała. Jak wybrać odpowiednią firmę? Poniżej kilka wskazówek. 

Cena fotowoltaiki to nie wszystko

W przypadku instalacji fotowoltaiki cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru firmy, z którą będziemy współpracować. Możemy oczywiście porównać poszczególnych wykonawców pod tym względem, ale ze względu na inne czynniki (np. wspomniane już bezpieczeństwo) nie warto podejmować decyzji jedynie na podstawie ewentualnych oszczędności. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czy firma wykona uprzednio darmowy audyt, określi faktyczne potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy i dokona wyceny zakupu paneli fotowoltaicznych oraz samej instalacji. Warto sprawdzić także, co dany dostawca oferuje w ramach przedstawionej wyceny. Czy w cenę wliczona jest także opieka pogwarancyjna, dzięki której w razie jakiejkolwiek awarii mamy zapewnioną pomoc ze strony firmy? W kontekście kosztów, warto także dowiedzieć się więcej na temat różnego rodzaju programów pomocowych m.in. Mój Prąd 4.0, czy też innych dostępnych w ramach poszczególnych gmin dofinansowań, które mogą znacząco obniżyć ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej

Dotychczasowe dokonania

Obecność biznesu w sieci to już absolutny standard. Wielu wykonawców ma stronę internetową, która służy jako źródło informacji o usługach. Często także jest miejscem, w którym firma może pokazać swoje dotychczasowe realizacje. Możemy w ten sposób dowiedzieć się, czy ma na swoim koncie podobne inwestycje. Doświadczenie firmy i jej historia to czytelny sygnał, że mamy do czynienia z wiarygodnym wykonawcą. Dokonania te są równocześnie pośrednim dowodem, iż pracownicy firmy posiadają wszystkie niezbędne uprawnienia, aby montować panele fotowoltaiczne, np. na dachach budynków jednorodzinnych. 

Zobacz też:  Worki filtracyjne jako sposób na czystszy biznes

Jakość paneli

Dobrą praktyką jest także zwrócenie uwagi na jakość sprzętu i elementów fotowoltaiki. Wykonawca powinien korzystać z wysokiej jakości paneli, falowników i innych części instalacji, które mają ogromny wpływ na jej wydajność i trwałość. Możemy również zadawać konkretne pytania dotyczące samej instalacji i rozwiązań technicznych – wykonawca jest zobowiązany do udzielania nam wszelkich niezbędnych informacji, które pomogą nam ocenić jego wiarygodność. 

Wsparcie w ramach dofinansowania

Jak już wspomnieliśmy, powszechną praktyką jest uzyskiwanie dofinansowania instalacji fotowoltaicznych. Firma, z którą będziemy współpracować, powinna również zaproponować pomoc w tych formalnościach. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to wykonawca powinien nam udzielić wystarczającej odpowiedzi, bez względu na to, z jakiego programu chcemy skorzystać. Tak działamy w Fiberlink Fotowoltaika, gdzie wspieramy naszych klientów na każdym etapie zakładania instalacji – od audytu i poznawania potrzeb, po montaż i opiekę gwarancyjną. Panele, które montujemy, mają od 12 do nawet 25 lat gwarancji – sprawdź naszą konkurencyjną ofertę. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *