Różnego rodzaju zmiany skórne, zwłaszcza te występujące na twarzy wpływają na tryb życia oraz samoocenę. Sprawdź, w jaki sposób wprowadzić skuteczną pielęgnację, leczenie oraz dietę, aby uniknąć blizn oraz problemów z akceptacją.
Jakie przyczyny mogą mieć zmiany trądzikowe?
Zastanawiając się, jak pozbyć się trądziku warto najpierw dokładnie zdiagnozować jego przyczyny. W zależności od wieku, stanu zdrowia oraz wielu innych czynników, takich jak np. tryb życia, zmiany trądzikowe mogą mieć inne źródło.
Najczęściej spotykanym typem jest trądzik młodzieńczy. Pojawia się o młodzieży między 13 a 15 rokiem życia. Przede wszystkim wynika z gwałtownym zmian hormonalnych. W tym okresie rozwija się skóra i gruczoły łojowe. Pracują one znacznie intensywniej, a wielokrotnie pojawiają się także zaburzenia rogowacenia naskórka. W efekcie nadmiar sebum w połączeniu z martwymi komórkami oraz bakteriami nie znajduje ujścia, a zapchany mieszek włosowy szybko staje się zaognionym wypryskiem.
Wśród dorosłych popularny jest również trądzik uwarunkowany zmianami hormonalnymi wywołanymi fazami cyklu miesiączkowego. Objawia się on zwykle bolesnymi, podskórnymi grudkami. Bywa on także spowodowany przez zażywanie leków zawierających syntetyczne hormony płciowe, np. tabletki antykoncepcyjne.
U kogo zwykle pojawiają się stany zapalne na twarzy?
Różnorodne rodzaje trądziku pojawiają się u osób w różnym wieku oraz prowadzących inny tryb życia. Najczęściej tego typu problemy skórne pojawiają się w wieku młodzieńczym. Dotykają także większość kobiet w trakcie ciąży lub zażywających antykoncepcję hormonalną.
Warto wspomnieć także o trądziku niemowlęcym. Występuje on zwykle w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka. Jest niegroźny i zazwyczaj nie wymaga leczenia, a jedynie odpowiedniej pielęgnacji.
W przypadku zmian zapalnych u osób dorosłych konieczne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego.
Jaki wpływ ma tryb życia na zmiany skórne?
Skóra jest największym organem człowieka. Z tego względu można zaobserwować na niej skutki niezdrowego trybu życia, problemów hormonalnych, czy nieprawidłowej pracy narządów wewnętrznych.
Zbyt mała ilość wypijanej wody, uboga dieta czy niedobory związków mineralnych objawiają się szarą, matową cerą. Podobnie stres, zmęczenie czy niewysypianie się.
Chcąc efektywnie walczyć z niedoskonałościami skóry, konieczne jest działanie kompleksowe. Jedynie zdrowy tryb życia, dieta bogata w owoce oraz warzywa, a także prawidłowo dobrana pielęgnacja i ewentualne środki dermatologiczne są w stanie przynieść oczekiwane i długotrwale rezultaty.
Czy trądzik wpływa na samopoczucie i samoocenę?
Trądzik jest zmianą skórną, którą w wielu przypadkach widać na pierwszy rzut oka. Ze względu na społeczną niechęć, ropne wypryski w dużym stopniu wpływają na samoocenę chorego.
Jest to szczególnie trudne dla osób w okresie dojrzewania. Opinia rówieśników jest bardzo istotna, a ze względu na nierówności oraz bolesne wypryski, młodzież spotyka się z nieprzychylnymi komentarzami i dyskryminacją.
Również zmiany widoczne na ciele, np. na plecach czy ramionach prowadzą do problemów z samooceną oraz kompleksów. Dodatkowo szereg zmian trądzikowych wywołuje ból oraz dyskomfort.
Jak dbać o skórę trądzikową?
Skóra trądzikowa jest uznawana za problematyczną. Niemniej jednak odpowiednio dopasowana pielęgnacja może w znaczącym stopniu wpłynąć na jej kondycję oraz wygląd. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednie oczyszczanie oraz nawilżanie. Regularnie warto przeprowadzać także proces złuszczania, najlepiej w formie enzymatycznej.
Skóra z widocznymi zmianami zapalnymi nie powinna być oczyszczana mechanicznie, zwłaszcza z wykorzystaniem peelingów gruboziarnistych.
Wiele osób borykających się na co dzień ze skórą tłustą oraz trądzikową zapomina o jej nawilżeniu. Niestety może skutkować to wzmożoną produkcją sebum i zaostrzaniem stanów zapalnych oraz zaskórników.