Inteligentny dom i systemy sterowania

System sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, a nawet automatyzacja systemów uzbrajania alarmów przy równoczesnej aktywacji innych połączonych w jednej centrali, pomimo działania poprzez fale radiowe, wymaga wcześniejszego zaplanowania i okablowania budynków. Decydując się na wyposażenie elektroniczne takiego kalibru dobrze jeśli jego ułożenie zaplanujemy dokładnie, korzystając uprzednio z planów budowlanych naszego mieszkania bądź przedsiębiorstwa, bo tego typu systemy, z największym powodzeniem, sprawdzają się zarówno w prywatnych domach, jak i placówkach publicznych.

Inteligentny dom, czy też inteligentne przedsiębiorstwo, to niesłabnący trend w dziedzinie aranżacji oraz projektowania architektonicznego. Idąc w zgodzie z rozwijającą się modą na ekologię oraz podnoszącym się poziomem świadomości lokalnej w tym zakresie, tego typu inwestycje sprawdzają się o tyle dobrze, o ile zaplanowane są z głową. System oświetlenia, a także cała elektryka zawarta w jednym, mobilnym urządzeniu? To możliwe.

Korzyści? Olbrzymie! Oczywiście poza satysfakcją płynącą z życia nieco bardziej eco-trendy zwrot kosztów instalacji w ciągu roku, a później całkowite ich obniżenie o prawie 30%. Dodatkowo poczucie bezpieczeństwa i możliwość monitorowania, zwłaszcza jeśli większość czasu spędzana jest poza domem jeśli jesteś klientem prywatnym i tego typu rozwiązań szukasz do własnego domu. Jeżeli jesteś na początkowym etapie budowy domu, to idealny moment na zaplanowanie zintegrowanego systemu elektronicznego.

Naniesienie w planie budynku elementów systemu sterowania ułatwi sprawy konstrukcyjne oraz przyspieszy prace podczas zakładania sieci elektrycznej domu. Jeśli natomiast fazy remontu znajdują się poza nami nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z wersji bezprzewodowej, która wyposażona w specjalne czujniki od razu po włączeniu monitoruje i wyłapuje sygnały pozostałych sterowników a także urządzeń naprowadzających (link), Większość systemów została zaprojektowana tak, aby ich montaż, instalacja, programowanie a także mobilność obsługi nie sprawiły problemu laikowi, który na co dzień nie zajmuje się elektromontażem, jak i fachowcem, któremu zostało zlecone takie zadanie.

Zobacz też:  Portal Lifestylowy — przewodnik po zdrowym stylu życia

Sterowanie inteligentnym domem w praktyce

Na czym polega sterowanie oświetleniem przez internet lub zarządzanie temperaturą i praca grzejników, a nawet wietrzenie? Nic trudnego. Po zamontowaniu centrali, która jakoby spełnia miejsce centrum dowodzenia wszystkimi zamontowanymi czujnikami, należy zaprogramować ja w sposób indywidualny. W zależności od systemu możliwym jest ustalanie godzin i konkretnego czasu np. jeśli zależy nam na nawodnieniu ogrodu, system włączy zraszacze o określonej porze np. podczas naszego pobytu na urlopie. Wyposażenie ich w dodatkowe czujniki pomiaru temperatury, ruchu a także wilgotności pozwoli także na inteligentne szacowanie, czy akurat tego dnia padało i dodatkowe nawodnienie jest zbędne. To samo dotyczy okien, które wyposażone w system obciążających bloczków generuje automatyczne otwieranie i zamykanie, dodatkowo umożliwiając sterowanie żaluzji. Automatyczne otwieranie i zamykanie okien podczas naszej nieobecności to nie wszystko. Ile razy zdarzyło się, że zimą wróciłeś do niezbyt ciepłego domu? Z systemem sterowania taka sytuacja już nigdy nie będzie miała miejsca, gdyż siedząc w zaciszu własnego biura w ciągu kilku sekund włączysz ogrzewanie w wybranych pomieszczeniach, które ciepłe, będą czekać na Twój powrót do domu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *