Wbrew pozorom fotowoltaika na biurowcach jest możliwa i oferuje wiele korzyści. Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych można wykorzystać energię słoneczną do zasilania urządzeń biurowych i ograniczenia kosztów energii elektrycznej. Poniżej przedstawiamy kilka konkretnych korzyści, jakie niesie ze sobą fotowoltaika po zamontowaniu na dachu biurowca. Jest to rozwiązanie, które powinni rozważyć przedsiębiorcy, dyrektorzy i zarządcy dużych nieruchomości, ulokowanych w centrach miast.

Korzyści z montażu fotowoltaiki na biurowcu 

Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych biurowce mogą produkować własną energię elektryczną i zmniejszyć rachunki za użytkowany w nich prąd. Jest to szczególnie ważne w przypadku biurowców o dużej powierzchni, dużej liczbie pomieszczeń oraz rozbudowanych systemach, obsługujących je na co dzień. 

Ponadto wykorzystanie energii słonecznej do zasilania biurowców zmniejsza zależność od tradycyjnych źródeł energii i pozwala ograniczyć związaną z tym emisję gazów cieplarnianych. Pod tym względem wiele biurowców może stać się w pewnym stopniu samowystarczalnych lub samodzielnie produkować części potrzebne do wykorzystania na co dzień energii. 

Co równie ważne, biurowce wyposażone w panele fotowoltaiczne są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych najemców i inwestorów, ponieważ są bardziej ekologiczne i tańsze w eksploatacji. Dlatego montaż paneli może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania wynajmem przestrzeni biurowej, a nawet podnieść wartość rynkową danej nieruchomości. 

W wielu krajach, w tym również w Polsce, istnieją rządowe programy wsparcia dla instalacji paneli fotowoltaicznych, które umożliwiają uzyskanie subwencji lub ulg podatkowych. Warto zapoznać się z tymi programami i skorzystać z dostępnych środków, aby montaż paneli na biurowcu był jeszcze bardziej opłacalny. Polecamy w tym celu sięgnąć po pomoc pracowników Polenergia Fotowoltaika, którzy nie tylko pomogą dobrać optymalny system paneli, ale również uzyskać dofinansowanie na przeprowadzenie ich montażu. 

Zobacz też:  Badania NDT - dlaczego się je wykonuje?

Podsumowując, fotowoltaika na biurowcach to inwestycja, która pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z ich codziennym funkcjonowaniem, a także przyczynia się do poprawy wartości i atrakcyjności danej nieruchomości. Dzięki dostępności programów wsparcia finansowego inwestycja ta może być opłacalna i korzystna dla właścicieli i zarządców budynków. 

Przebieg montażu fotowoltaiki na biurowcu 

Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie przeanalizować miejsce, w którym planujemy zamontować panele słoneczne. Należy wziąć pod uwagę sposób nachylenia danego dachu, jego potencjalną powierzchnię użytkową, a także możliwości eksploatacyjne paneli w przyszłości. 

Na podstawie przeprowadzonej analizy należy przygotować projekt montażu systemu fotowoltaicznego. Projekt powinien uwzględniać typ i ilość paneli słonecznych, sposób ich rozlokowania oraz zaplanowanie połączenia paneli z instalacją elektryczną budynku. 

Po przygotowaniu projektu należy przystąpić do montażu paneli. Jego przebieg zależy od kształtu i nachylenia dachu oraz stopnia skomplikowania całej instalacji. Po zakończeniu montażu należy regularnie konserwować system, monitorować jego wydajność i dbać o czystość paneli.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *