Audyt fotowoltaiki

Przy zakupie mieszkania należy mieć na uwadze szereg istotnych kwestii, które wpływają na jego funkcjonalność, bezpieczeństwo, ergonomię. Ważna jest przytulność, ekonomiczność, walory estetyczne. Znaczenie ma między innymi sposób ogrzewania budynku, bo utrzymanie komfortu termicznego w okresie grzewczym wiąże się z niemałymi kosztami. Coraz więcej inwestorów decyduje się na kupno mieszkania z panelami fotowoltaicznymi, dzięki czemu możliwe staje się obniżenie rachunków za prąd, uniezależnienie się w dużym stopniu od zakładu energetycznego i wahań cen na rynku energii. Fotowoltaika umożliwia produkowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, co wiąże się oczywiście z wieloma korzyściami.

Czy dom z panelami fotowoltaicznymi to dobra inwestycja?

Liczba producentów paneli PV w Polsce cały czas rośnie, co wynika z licznych zalet fotowoltaiki. Jedną z głównych jest oczywiście możliwość wytwarzania własnej energii elektrycznej z darmowego, odnawialnego źródła w postaci promieniowania słonecznego. To właśnie możliwość obniżenia rachunków o kilkadziesiąt procent stała się głównym wabikiem dla potencjalnych inwestorów. Mogłoby się wydawać, że polskie warunki klimatyczne nie sprzyjają montażowi instalacji PV ze względu na wiele pochmurnych dni, ale nowoczesne panele fotowoltaiczne są w stanie wychwycić nawet nikłe, światło i przekształcić je w energię elektryczną. Nasłonecznienie w Polsce jest wbrew pozorom spore, a instalacja fotowoltaiczna działa sprawnie nawet w okresie zimowym, gdy brakuje słonecznych dni. Można wobec tego produkować prąd przez cały rok i to przy minimalnych kosztach. Z kolei latem są produkowane nadwyżki energii, które w ramach systemu opustów odsyła się do sieci, po czym odbiera w momencie mniejszej wydajności instalacji.

Zobacz też:  Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

Dlaczego warto zdecydować się na instalację PV?

Na zwrot z instalacji w domu z panelami fotowoltaicznymi nie trzeba długo czekać, następuje to zwykle po kilku latach. Można jednak go przyspieszyć, korzystając z dofinansowania do fotowoltaiki. W ramach programu Mój Prąd uzyskuje się bezzwrotną dotację na zakup i montaż instalacji PV. Warunki są proste, wystarczy spełnić minimalne wymagania. Możliwości jest oczywiście zdecydowanie więcej, warto zainteresować się dostępnymi programami i narzędziami dotyczącymi OZE. Można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej przysługującej właścicielom budynków jednorodzinnych, którzy ponieśli wydatki na mikroinstalację. Jest również program Czyste Powietrze skierowany dla osób fizycznych, można uzyskać aż 5 tysięcy złotych. Wymienić warto też program Stop smog, ulgi podatkowe, nisko oprocentowane pożyczki itd.

Co przemawia za fotowoltaiką?

Jedną z ogromnych zalet fotowoltaiki jest to, że pozwala na uniezależnienie się od cen energii elektrycznej, które niestety cały czas rosną i to w zawrotnym tempie. Możliwe staje się produkowanie prądu we własnym zakresie. Promieniowanie słoneczne jest dostępne przez cały rok. Można też liczyć na wysoką wydajność instalacji PV, producenci udzielają gwarancji na podzespoły na 30 lat. Żywotność paneli fotowoltaicznych jest długa, nawet po kilkudziesięciu latach nadal można mówić o sprawności na poziomie co najmniej 80%. Jest to też sposób na podniesienie wartości nieruchomości. Będzie to dużym atutem dla osoby, która przeprowadza odbiór mieszkania. Na korzyść instalacji fotowoltaicznej przemawia jej łatwy i szybki montaż. Można też liczyć na praktycznie bezobsługowe użytkowanie. Jest to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne środowisku naturalnemu.

Zobacz też:  Dachówka fotowoltaiczna - dachówka z przyszłości

Co warto mieć na uwadze?

Fotowoltaika rozwija się dynamicznie, nie ma obecnie problemu ze znalezieniem firm, które zajmują się sprzedażą i montażem instalacji PV. Przeprowadzają audyt fotowoltaiczny, z którego można wywnioskować, czy opłaca się zainwestować w panele słoneczne, w jakim miejscu je zamontować i jaka będzie optymalna moc instalacji. System pracuje niemalże bezgłośnie, nie trzeba niczego konserwować ani serwisować. Panele PV nie zaburzają estetyki dachu, budynek wygląda nowocześnie. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby wykonać odbiór paneli fotowoltaicznych za pośrednictwem protokołu, aby mieć pewność, że wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z wiedzą technologiczną i wszystkimi normami.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *