co to jest smog

Co to jest smog? Sama nazwa jest połączeniem dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). To określenie dobrze oddaje naturę tego zjawiska – smog rzeczywiście można określić mianem ciężkiej, gryzącej mgły. Problem szczególnie dobrze znają mieszkańcy miejscowości i miast położonych w kotlinach czy innych obniżeniach terenu.

Jakie są skutki smogu?

Smog jako zanieczyszczenie powietrza ma największy wpływ na układ oddechowy. To zjawisko będące konsekwencją wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami oraz spalinami powstającymi w wyniku zużywania paliw stałych i płynnych. Długotrwała ekspozycja na smog może prowadzić do:

  • chorób nowotworowych;
  • niewydolności oddechowej;
  • problemów z układem krwionośnym;
  • niewydolności oddechowej.

Niestety problemy są także pośrednie – zanieczyszczenia przenikają do roślin i mięsa zwierząt, które spożywamy. Nie bez znaczenia jest także pogorszenie odporności, które skutkuje częstszymi infekcjami i chorobami.

Jeśli chorujesz przewlekle na choroby układu oddechowego lub jesteś palaczem, smog szkodzi ci w sposób szczególny. 

Czy smog jest niebezpieczny?

Dzisiejszy smog to tzw. cichy zabójca – nie uniemożliwia funkcjonowania, ale jego skutki dla zdrowia każdy odczuje prędzej czy później. 

Historia zna jednak bardziej poważne przypadki. Najgłośniejszym jest tzw. Wielki smog londyński – w 1952 roku brytyjską stolicę spowiła chmura zanieczyszczeń. Utrzymywała się zaledwie 5 dni, co jednak wystarczyło do tego, żeby zmarło ponad 4000 osób – wszystkie zgony były związane z problemami oddechowymi.

Zobacz też:  Jak zapobiegać smogowi?

W Polsce najpoważniejsze problemy ze smogiem dotyczą większości miast. Najpoważniejsza sytuacja panuje w Warszawie, Krakowie i okolicach oraz w Rybniku.

Jak przeciwdziałać skutkom smogu?

Wiesz już, co to jest smog, ale jak radzić sobie ze skutkami jego działania lub im zapobiegać? Dobrym pomysłem jest zakup odpowiedniej maseczki z filtrem i zakładanie jej szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy niska emisja jest odpowiedzialna za największą część generowanego smogu.

W domu powinieneś korzystać z oczyszczacza powietrza, który zbierze zanieczyszczenia. Wybierz model, który jednocześnie pełni funkcję nawilżacza – to przyniesie ulgę twoim drogom oddechowym.

Niestety smog działa też bezpośrednio na cerę, której ochrona wcale nie jest już taka łatwa Zanieczyszczenia obecne w powietrzu mogą, z racji swoich niewielkich rozmiarów, wnikać w skórę poprzez gruczoły łojowe i mieszki włosowe. Jakie są tego konsekwencje dla skóry?

  • utrata jędrności;
  • przedwczesne starzenie się;
  • suchość;
  • trądzik;
  • nadmierna produkcja sebum;
  • w skrajnych przypadkach nowotwory.

Z tym problemem można sobie jednak poradzić w prosty sposób. W pierwszej kolejności sięgnij po dobry tonik i oczyszczaj twarz zaraz po powrocie do domu – wybieraj delikatne preparaty, które nie pogorszą stanu twojej skóry. Nie zastanawiaj się, czym jest smog, tylko od razu mu przeciwdziałaj!

Równie ważne jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. W tym wypadku dobrym wyborem będzie serum z witaminą C. Taki specyfik pomoże ci w trosce o kondycję skóry, ale sprawdzi się też, jeśli zmagasz się ze zmęczoną, poszarzałą cerą.

Zobacz też:  Skutki smogu - wpływ smogu na zdrowie

Retinol to substancja, która pomoże ci walczyć z oznakami starzenia się skóry. Optymalnym wyborem będzie wybór serum z dodatkiem zarówno retinolu, jak i witaminy C.

Co to jest smog? To zanieczyszczenia, z którymi walka jest trudna i żmudna, ale konieczna, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie. Niestety problemy wywoływane przez smog dotyczą nas zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. Zadbaj o swoje zdrowie i staraj się zniwelować wpływ smogu na kondycję swojej skóry i cery.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *