Fotowoltaika dla domu, firm i rolnika najczęściej ma formę instalacji na dachu budynku lub na gruncie. A co powiesz na innowacyjne rozwiązanie: dach solarny? Sprawdź, jak działa takie rozwiązanie i co potrzebujesz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję odnośnie do przyszłej inwestycji w energię ze słońca.
Co to jest dach solarny
Dach solarny (określany również jako zintegrowany dach fotowoltaiczny) to nowoczesne rozwiązanie „2 w 1”, które łączy w sobie funkcje tradycyjnego pokrycia dachowego z produkcją energii elektrycznej ze słońca.
Jest on integralną częścią budynku: ogniwa PV znajdują się bezpośrednio w materiale dachowym.
Taka konstrukcja składa się z dachówek solarnych (mniejszych lub większych), które łączą się w jeden system fotowoltaiczny.
W przypadku małych modeli opcjonalny jest montaż dachówek jedynie na części dachu (pozostałą pokrywa się tradycyjnym poszyciem).
Przyjmują one różne formy: od tych wyglądem przypominających dachówkę celtycką, romańską i profilu „S” po nowoczesne, prostokątne modele.
W skład takiego systemu wchodzą również inne elementy fotowoltaiki: falownik i okablowanie.
Jak działa dach solarny
Dach fotowoltaiczny z jednej strony pełni funkcję tradycyjnego poszycia, z drugiej – generuje energię elektryczną. Na jakiej zasadzie się to odbywa? Na takiej samej, jak ma to miejsce w tradycyjnych panelach PV.
Moduły fotowoltaiczne przemieniają energię słoneczną w prąd stały, który powstaje w wyniku przepływu elektronów. Następnie falownik prąd stały konwertuje w prąd przemienny, ten, który zasila urządzenia w budynku.
Jaka jest wydajność dachu solarnego? Wszystko zależy od rodzaju dachówek, usytuowania budynku względem stron świata i kształtu dachu.
Ile kosztuje dach solarny
Dach fotowoltaiczny to produkt z wyższej półki, który dodaje domowi designu i wartości. Jeśli jesteś nim zainteresowany, powinieneś wziąć pod uwagę około 30% więcej całkowitego kosztu w porównaniu do tej samej wartości tradycyjnej fotowoltaiki dla domu lub firmy.
Cena dachu solarnego wynosi kilka–kilkanaście tysięcy złotych za jeden kW.
Koszt, jaki musisz ponieść przy zakupie, będzie się różnić m.in. w zależności od:
- producenta,
- wielkości dachówki fotowoltaicznej,
- mocy modułów.
Co istotne, koszt ten nie uwzględnia montażu i pozostałych komponentów instalacji.
Czy dach solarny jest bezpieczny
Zastanawiasz się nad montażem dachu fotowoltaicznego na swoim budynku, ale obawiasz się o bezpieczeństwo tego rozwiązania? Zadajesz sobie pytania: Czy jest wodoodporny? Co się dzieje w sytuacji, gdy jest burza? Oto co musisz wiedzieć.
Dach solarny jest szczelny i odporny na różne warunki atmosferyczne: na opady deszczu (również ulewne), śniegu i gradu, wiatr. Słowem: ma identyczną funkcjonalność jak tradycyjne poszycie, np. z blachodachówki.
A jak wygląda kwestia wyładowań atmosferycznych? Czy dach solarny przyciąga pioruny? Nie bardziej niż tradycyjne pokrycie dachowe. Instalację fotowoltaiczną uziemia się na wypadek wystąpienia takiej sytuacji.
Firma SolarEdge zapewnia bezpieczeństwo dachu solarnego SOLROOF od firmy BP2. W ramach współpracy dostarczają oni optymalizatory mocy i elementy instalacji PV. Połączenie ich sił zagwarantowało bezpieczne, maksymalnie wydajne rozwiązanie fotowoltaiczne o estetycznym i spójnym designie.
Dzięki temu zyskujesz kompletne rozwiązanie, które można zintegrować z SolarEdge ONE: bazującym na sztucznej inteligencji osobistym asystentem energetycznym. Z SolarEdge ONE możesz skutecznie zarządzać swoją energią. Asystent ten może m.in. spersonalizować Twój plan energetyczny na podstawie Twoich potrzeb, preferencji i rzeczywistych danych. A wszystko po to, byś mógł oszczędzać pieniądze i mądrze korzystać z energii.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z SolarEdge, aby rozwiać swoje wątpliwości!
Plusy i minusy dachu solarnego
Zintegrowany dach fotowoltaiczny jest więc interesującym rozwiązaniem, które oferuje innowacyjne podejście do codziennego życia i produkowania energii. Co konkretnie przemawia za tą opcją, a co sprawia, że nie każdy się na nią zdecyduje?
Wśród zalet dachu solarnego wymienia się:
- rozwiązanie „2 w 1” – takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko ochronę przed warunkami atmosferycznymi jak tradycyjne dachy (np. z ceramiki lub blachodachówki). Dodatkowo z wersją solarną zyskujesz system do produkcji własnej, darmowej energii elektrycznej, którą zasilisz urządzenia w domu lub w firmie.
- mniejsze rachunki za prąd – dzięki temu fotowoltaicznemu rozwiązaniu możesz znacząco obniżyć, a nawet wyzerować koszty za energię elektryczną. Jeśli dodatkowo połączysz system PV z magazynami energii, masz szansę w jeszcze większym stopniu uniezależnić się od dostawców prądu.
- ciężar dachu – dachówki fotowoltaiczne stanowią mniejsze obciążenie dla konstrukcji dachu w porównaniu do tradycyjnej fotowoltaiki.
- ekologiczność – dachy solarne zmniejszają lub w pełni uniezależniają od konwencjonalnych źródeł energii. Dzięki temu przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla i nie prowadzą do zużycia zasobów naturalnych. Ponadto nie produkują nie produkują zanieczyszczeń środowiska.
- trwałość – szacuje się, że żywotność dachu solarnego wynosi 25–30 lat. Po tym czasie zmniejsza się wydajność modułów. Ponadto są one odporne na różne warunki atmosferyczne, w tym intensywne opady deszczu, silny wiatr i gradobicie.
- estetyka – część osób przed inwestycją w fotowoltaikę dla domu lub firmy powstrzymuje kwestia wyglądu budynku z przymocowaną do niego, odstającą konstrukcją. W przypadku zintegrowanego dachu solarnego ten problem znika. Dachówka PV jest integralną częścią budynku. Harmonijnie komponuje się z bryłą, nadając jej nowoczesny charakter.
- ochrona przed promieniowaniem UV i deszczem – fotowoltaika zintegrowana z dachem pełni również funkcję osłonową: chroni elewacje budynków przed promieniowaniem UV i opadami atmosferycznymi, co może wydłużyć żywotność fasad i dachów.
- wzrost wartości nieruchomości – obecność dachu fotowoltaicznego zwiększa atrakcyjność budynku w związku z możliwością produkowania własnego prądu, a tym samym: zmniejszenia koszów za energię, uniezależnienie od dystrybutora i podwyżek, mieszkania lub pracowania w eleganckiej nieruchomości.
Z kolei do wad dachu fotowoltaicznego należą:
- wyższa cena – to innowacyjne, stosunkowo nowe rozwiązanie i z niską konkurencyjnością na rynku, stąd koszt jest wielokrotnie większy od tradycyjnej fotowoltaiki dla domu czy firm.
- niewielu producentów – dach PV to dosyć nowe rozwiązanie, więc i firm, które specjalizują się w jego produkcji, jest niewiele (choć istnieje kilka przedsiębiorstw europejskich, w tym polskich, co ułatwia dostępność tego rozwiązania). Z biegiem lat i wzrostem zainteresowania można jednak oczekiwać, że innowacja ta stanie się popularniejsza.
- mniejsza wydajność na m kw. – jeden m kw. dachu solarnego jest mniej wydajny od jednego m kw. tradycyjnej fotowoltaiki (od małych różnic po nawet połowę). Oczywiście rekompensuje to przestrzenią, jaką zajmuje dachówka słoneczna.
Dach solarny a panele fotowoltaiczne
Wahasz się między montażem paneli fotowoltaicznych na dachu a wyborem zintegrowanego dachu solarnego? Nie podejmuj decyzji pochopnie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. To, które będzie najlepsze dla Ciebie, zależy od indywidualnych potrzeb, warunków budynku i możliwości finansowych.
Oprócz wspomnianych wcześniej kosztów, bezpieczeństwa, trwałości i wydajności dachu solarnego rozważ również kwestię, czy chcesz dodać technologię PV do nowego budynku, czy do istniejącego budynku w ramach jego renowacji.
Dach solarny to świetne rozwiązanie szczególnie dla budynków w budowie. Łatwiej jest wtedy zainstalować i dostosować projekt domu oraz jego położenie na działce względem stron świata. A ponieważ rozwiązania SolarEdge pozwalają na mieszanie i dopasowywanie kątów i pochyleń paneli słonecznych, możesz maksymalnie wykorzystać możliwości dachu.
Z kolei tradycyjne panele słoneczne montowane na dachu to rozwiązanie, które można łatwo dostosować do istniejących konstrukcji dachowych.
Pamiętaj, że dobrze jest skonsultować się ze specjalistami, aby dokładnie przeanalizowali oni Twoją sytuację. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że podejmujesz świadomą i przemyślaną decyzję.
Czy inwestycja w dach solarny się opłaca?
W długoterminowej perspektywie inwestycja w dach solarny może przynieść wiele korzyści zarówno finansowych, jak i ekologicznych.
Po pierwsze, jak już wiesz, dach solarny generuje energię, którą wykorzystasz na co dzień. To pozwala znacząco ograniczyć korzystanie z prądu od operatora, a tym samym – obniżyć miesięczne rachunki za energię elektryczną.
Wzrasta również wartość Twojej nieruchomości. Jeśli więc po jakimś czasie zdecydujesz się ją sprzedać, będziesz mógł to zrobić po wyższej cenie niż rynkowa.
Co więcej, opłacalność inwestycji zwiększa opcja skorzystania z dofinansowań i ulg podatkowych.
Ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia dotyczy środowiska. Jeżeli szczególnie masz na uwadze naturę, takie rozwiązanie to dla Ciebie dobry wybór. Nie tylko rezygnujesz z konwencjonalnych źródeł energii na rzecz odnawialnego, ale i ograniczasz emisję gazów cieplarnianych.
A jak wygląda kwestia finansowa? Załóżmy, że chcesz dachówką fotowoltaiczną pokryć jedną stronę dachu dwuspadowego o całkowitej powierzchni 70 m kw. W przybliżeniu będziesz więc potrzebować ok. 35 m kw. modułów. Zakup dachówki solarnej w tym przypadku to koszt mniej więcej 21–38,5 zł. Do tego potrzebujesz doliczyć montaż, falownik, okablowanie itp. Pamiętaj jednak, że wybierając dach solarny, inwestujesz w swoją przyszłość energetyczną: niższe rachunki, niezależność od dostawców i bezpieczeństwo.
Opłacalność zakupu i montażu dachu słonecznego najlepiej skonsultować ze specjalistami, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny.