Antysmogowe startupy, czyli jak młodzi ludzie walczą o świeże powietrze

Co rusz nowe startupy podbijają świat. Najbardziej popularne to oczywiście te z zakresu nowoczesnych technologii. To one trafiają do świadomości milionów użytkowników, jednak nie mają na nasze życie aż tak wielkiego wpływu jak np.: startupy antysmogowe. Nieustannie pojawiają się nowe pomysły, młodych i ambitnych ludzi, którzy mają jeden prosty cel - zmienić powietrze, a co za tym idzie cały świat, na lepsze.

Zamiennik dla tradycyjnych maseczek

Zakup maseczki antysmogowej w czasie, gdy stan powietrza przekracza wszelkie normy, niemal graniczy z cudem. Wykupione egzemplarze zarówno w sklepach on-line jak i stacjonarnych pokazują, że coraz bardziej świadomie podchodzimy do kwestii smogu. Chcemy chronić swoje zdrowie, a ze względu na brak asortymentu nie możemy. o maseczkach mówi się wiele. Zarówno złego jak i dobrego. Owszem chronią przed pyłami, jednak nie stanowią wystarczającego zabezpieczenia. Przemieszczanie się z punktu a do punktu B w maseczce ma sens, ale już np.: biegacze powinni pomyśleć o czymś znacznie skuteczniejszym. Na szczęście nie jest to sytuacja patowa. Z pomocą przychodzą startupy. Na rynku dostępny jest m.in. nowoczesny, zakładany na nos produkt w postaci aparatu, który został wyposażony w wymienne wkłady filtracyjne. Urządzenie powstrzymuje pyły zawieszone PM2,5 oraz PM10*, a także niebezpieczne substancje i alergeny. Korzystanie z owego aparatu pozwala ze spokojem oddawać się ulubionym aktywnościom fizycznym w mieście, bez obawy o narażanie zdrowia.

Priorytet - sprawdzanie jakości powietrza

W Polsce mamy do czynienia ze zróżnicowanym poziomem smogu. Są miejsce takie jak Pomorze, w których zanieczyszczone powietrze niemal nie istnieje. Są też popularne metropolie - Kraków, Wrocław czy Warszawa - w których smog to palący problem. Szczególnie zimą nie ma czym oddychać. Pomiary w serwisach społecznościowych bądź w różnego rodzaju aplikacjach często różnią się od siebie. Wynika to m.in: z faktycznie innych wartości pyłów zawieszonych w danej części miasta. Świadczy to o ogromnej potrzebie czujników, które na bieżąco informowałyby o jakości powietrza. Krakowski startup, który powstał z inicjatywy trzech studentów AGH, ma jeden cel. Stworzony przez nich produkt ma się znaleźć w możliwie jak największej ilości punktów w mieście oraz poza nim. Najlepiej by jeden czujnik przypadał na metr kwadratowy. Taka polityka pomoże rozpoznać, w których miejscach w danym momencie dnia panują najgorsze warunki. To również ułatwi zidentyfikowanie źródła problemu. Palenie śmieci? Korki? Wszystko jest do ustalenia. Jednocześnie czujnik oprócz bieżącego informowania o stanie powietrza, pomoże przewidzieć, jak będzie ono wyglądało w ciągu kilku najbliższych dni.

Estetyczny pomysł na smog

Większość produktów, które mogą skutecznie walczyć ze smogiem, nie kojarzy się z estetyką. Tymczasem istnieje jeden, który poza swoją niezwykłą mocą sprawczą, stanowi również dekorację w obecnie wielu już miastach. Konstrukcje wypełnione mchem to pomysł berlińskiego startupu, który wygrał Smogathon w 2016 roku (konkurs dla startupów, naukowców, programistów, studentów, którzy poprzez rozwiązania technologiczne walczą ze smogiem). Młodzi konstruktorzy stworzyli instalację, która odpowiada działaniu aż 275 drzew i zajmuje 99% mniej miejsca. Pomysł twórców na osobne panele z mchu to zaledwie początek. Swoją technologię chcą wprowadzić m.in na wiaty przystankowe. Te niewielkie, aczkolwiek estetycznie zmiany w miastach pozwolą cieszyć się większą ilością zieleni, a jednocześnie wspomogą walkę o świeże powietrze. Panele z mchu to rozwiązanie nie tylko dla miejsc, które borykają się z problemem smogu, ale też dla wszystkich tych, które chcą się przed nim ustrzec.

Pomysłów na skuteczną walkę o czyste powietrze przybywa z roku na rok. Młodzi instruktorzy, naukowcy, programiści, studenci bądź po prostu pasjonaci, dla których jakość ma znaczenie, chcą mieć wpływ na naszą przyszłość. Startupy antysmogowe pokazują, jak gwałtownie wzrasta świadomość problemu, a jednocześnie jak wiele skutecznych rozwiązań mamy w zasięgu ręki. Wspieranie i propagowanie pomysłów młodych osób to szansa na kreowanie nowej rzeczywistości, w której nie ma miejsca na smog.

* PM2,5 i PM10 to mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pyły te mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.

Używamy plików "cookies", dzięki którym dostosowujemy treści do preferencji użytkowników oraz ciągle ulepszamy działanie serwisu. Szczegółowe informacje są w Polityce prywatności. Jeśli nie zmienisz ustawień przeglądarki, pliki "cookies" będą umieszczane na Twoim urządzeniu, co jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

Rozumiem, zamknij to okno