Lepiej zapobiegać, niż walczyć – co SAMI możemy zrobić, by zapobiec smogowi?

Jak uchronić się przed smogiem? Oto jest pytanie. Cichy zabójca tylko szuka okazji, by zwiększać swe pole działania. Warto mu tę drogę do ekspansji znacznie utrudnić. Przy pomocy przemyślanych działań nawet samodzielnie jesteśmy w stanie stoczyć skuteczną bitwę o świeże powietrze i powstrzymać smog na długie lata.

Wymiana szkodliwego pieca

To właśnie one w dużym stopniu odpowiadają za smog. Są przyczyną pogarszającej się jakości powietrza w takich miastach jak Kraków, Wrocław czy Warszawa. Wymiana pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła oraz korzystanie z paliw, które nie powodują wysokiej emisji substancji, to sposoby na skuteczne przeciwdziałanie. Alternatywa to m.in: ogrzewanie elektryczne, gazowe bądź odnawialne źródła energii. Każde z nich to sposób na ekologiczne ciepło. Warto sprawdzić, czy w miejscowości, w której mieszkamy, można złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany starego pieca na nowoczesny kocioł.  

Samochód, samochód i jeszcze raz samochód

W Polsce mamy do czynienia z niebywałą liczbą samochodów. Na 1000 mieszkańców przypada aż 539 aut. Przewyższamy większość znacznie lepiej rozwiniętych państw europejskich takich jak np. Francja. Ta liczba to z jednej strony powód do dumy. Z drugiej jednak palący - i to dosłownie - problem. Tak duża liczba samochodów negatywnie przekłada się na jakość powietrza. Dostające się do niego spaliny nie pomagają w skutecznym powstrzymywaniu smogu. Co więc SAMI możemy zrobić w tej sytuacji? Odpowiedź jest prosta. Transport publiczny to jedno z rozwiązań. Podróżowanie do pracy tramwajem, autobusem bądź metrem powinno wejść w nawyk każdego, kto chce oddychać pełną piersią. Taki wybór niesie za sobą liczne plusy, wśród których znajdziemy m.in: obniżenie codziennych kosztów dojazdu. Najważniejszym jednak jest dbałość o środowisko naturalne, w którym negatywnych skutków działalności człowieka nie da się już odwrócić.

Carpooling - skuteczna idea ze Stanów Zjednoczonych

Trudności w dojazdach komunikacją miejską? Rezygnacja z samochodu jako środka transportu dla wielu może okazać się wyzwaniem niezwykle trudnym. Zbyt trudnym, by ostatecznie się na nie zdecydować. Szukanie alternatywnych rozwiązań to klucz do sukcesu. W tej sytuacji z pomocą nadchodzi carpooling, który umożliwia przekształcenie prywatnego samochodu w środek transportu publicznego. Codziennie dziesiątki osób z tej samej korporacji, pracujących na tych samych ulicach bądź jadących na te same uczelnie, wsiada do samochodu i w pojedynkę przemierza trasę. Carpooling pozwala na skumulowanie ilości jadących osób w jednym samochodzie. Grupowy dojazd do celu oznacza, że zamiast 5 samochodów jadących w tym samym kierunku, w trasę wyruszy jeden ze wszystkimi osobami na pokładzie. Taki z pozoru prosty zabieg pozwala zmniejszyć olbrzymią liczbę aut. Jest drogą do oszczędności, zarówno na paliwie jak i płatności za miejsce parkingowe, czy autostrady. Oprócz tego zmniejsza ilość zanieczyszczeń przedostających się do powietrza wraz ze spalinami oraz niweluje hałas. Jak znaleźć kompanów do jazdy? Z pomocą przyjdą lokalne serwisy czy grupy na Facebooku.

Aktywny udział w życiu publicznym

Nawet niewielkie działania potrafią przyczynić się do pozytywnych, długofalowych zmian. Brak reakcji to również reakcja, dlatego warto zastanowić się nad wyborem, by ostatecznie dokonać tego właściwego. Aktywny udział w życiu publicznym to opcja, w której nasz głos ma znaczenie. Wycinane przed naszym oknem drzewo to również nasza sprawa. Mamy prawo wiedzieć kto i dlaczego podejmuje takie, a nie inne decyzje. Stop obojętności. Im większa świadomość, tym większa szansa na skuteczne przeciwstawianie się bezprawnym działaniom.

Edukacja młodego pokolenia

Co MY możemy zrobić? Mamy wpływ na swoje dzieci i osoby znajdujące się w naszym otoczeniu. Mamy prawo do wyrażania swoich opinii i edukowania w sprawie smogu. Świadomość problemów z jakimi boryka się środowisko naturalne nie jest znana wszystkim. Wielu nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw bądź nie myśli przyszłościowo. Problemy, z którymi przyjdzie się zmierzyć następnym pokoleniom, nas nie dotyczą, więc po co się starać? Stawianie pytania w ten sposób to egoizm w najczystszej postaci, któremu należy się jak najszybciej przeciwstawić. Edukacja to klucz do sukcesu i w rzeczywistości jedyna szansa na skuteczną walkę. Wszystko zależy od ludzi. Ich wiedzy i świadomości.

Używamy plików "cookies", dzięki którym dostosowujemy treści do preferencji użytkowników oraz ciągle ulepszamy działanie serwisu. Szczegółowe informacje są w Polityce prywatności. Jeśli nie zmienisz ustawień przeglądarki, pliki "cookies" będą umieszczane na Twoim urządzeniu, co jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

Rozumiem, zamknij to okno