Jak świadomie dbać o własne otoczenie? Rośliny, które oczyszczają powietrze

Smog wpływa negatywnie nie tylko na stan naszego zdrowia, ale także na samopoczucie. Ciężkie, zanieczyszczone powietrze, które rozgrzewa alerty ostrzegawcze do czerwoności to znak by, jeśli tylko jest taka możliwość, zostać w domu. Tu warto stosować oczyszczacze, zarówno te w postaci urządzeń elektronicznych jak i te... naturalne. Te drugie to domowe rośliny, które nie tylko filtrują powietrze, ale są także piękną ozdobą. W takim razie które kwiaty wybrać, by w pełni spełniały oba zadania? Mamy kilka propozycji.

Nasz los - w naszych rękach

Według raportów aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce. Taka statystyka wprawia w osłupienie, a jednocześnie pozwala nasunąć ważne pytania. M.in. co my sami możemy zrobić, by skutecznie zawalczyć o świeże powietrze szczególnie we własnym domu? Na szczęście sposobów jest bardzo wiele, a wśród nich jeden niezwykle przyjemny. Taki, który nie tylko pozytywnie wpłynie na stan powietrza, ale też odmieni wnętrza naszych mieszkań. Mowa oczywiście o hodowli roślin. Jak się okazuje, kwiaty to skuteczni wrogowie smogu. Potrafią filtrować powietrze, pochłaniać szkodliwe składniki oraz usuwać toksyny. Warto zdać sobie sprawę z tego, że niezależnie od miejsca zamieszkania w naszych domach znajdują się substancje, które wpływają na nas negatywnie. Benzen, amoniak, trichloroeten, ksylen, tlenek węgla, formaldehyd to składniki środków czyszczących, lakierów, farb, mydeł, a nawet perfum. Każdy z tych elementów to potencjalne źródło zagrożenia. Efekty uboczne wdychania takich substancji to m.in: bóle głowy oraz zaburzenia oddychania. Nie warto się na nie narażać - trzeba skutecznie z nimi walczyć za pomocą roślin.

Paproć - strażnik świeżego powietrza

Z pozoru wydawać by się mogło, że to kwiat dość pospolity i mało znaczący. Tymczasem rzeczywistość jest tego zaprzeczeniem. Popularna paprotka, czyli nefrolepis, to kwiat nieograniczonych możliwości. Najważniejszą jej funkcją jest oczyszczanie powietrza, a tuż za nią wchłanianie szkodliwych związków. To jednak zaledwie początek. Paprotki są doskonałym nawilżaczem powietrza, wydzielają ogromną ilość tlenu i neutralizują promieniowanie, które emitują urządzenia elektryczne znajdujące się w naszych domach. Ten ostatni element jest niezwykle istotny. W czasach, w których w każdym mieszkaniu znajdują się telewizor, komputer oraz kilka telefonów komórkowych, ta dodatkowa funkcja korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ze względu na swoje możliwości zaleca się stawianie paprotki w sypialni, a także we wszystkich pomieszczeniach, w których znajdują się wspomniane sprzęty.

Bluszcz pospolity - skuteczny w każdym pomieszczeniu

Przez wiele osób uwielbiany ze względu na swe walory estetyczne. Widoczny w wielu domach i - trzeba przyznać - bardzo słusznie. Bluszcz pospolity to okaz, który skutecznie usuwa z powietrza formaldehyd, benzen, tlenek węgla oraz trichloroetan. Wszystkie te substancje są w starciu z nim na straconej pozycji, a warto wspomnieć o jeszcze jednej, dodatkowej jego możliwości. Bluszcz skutecznie pochłania również cząstki odchodów. Dobrym więc dla niego miejscem będzie np.: łazienka, ale też pomieszczenia, w których znajdują się kuwety. Taki mały zabieg pozwoli skutecznie oczyścić przestrzeń i zadbać o zdrowie domowników.

Skrzydłokwiat - dom bez szkodliwej pleśni

Jak większość roślin również oczyszcza powietrze. W tym przypadku z formaldehydu, ksylenu, trichloroetenu, benzenu, tlenku węgla oraz alkoholi. Skrzydłokwiat poza niezwykłymi walorami estetycznymi posiada jeszcze jedną, istotną cechę. Codzienne, domowe obowiązki, wśród których znajdziemy np.: częste prysznice bądź gotowanie, wpływają na powstawanie mikroskopijnej pleśni. Nieustanne przebywanie w takim miejscu sprzyja alergii, szczególnie wśród dzieci. Skrzydłokwiat skutecznie pochłania z powietrza zarodniki grzybów i pleśni, dzięki czemu możemy cieszyć się świeżością.

Skuteczni pomocnicy

W walce o przestrzeń pełną tlenu pomogą również inne rośliny. Popularna dracena pozbędzie się z mieszkania formaldehydu obecnego m.in: w plastikach. Zielistka zadba o systematyczne usuwanie dymu tytoniowego oraz tlenku węgla. Palmy pochłoną amoniak, który w naszych domach obecny jest m.in: za sprawą drukarek oraz monitorów, a przy okazji nawilżą powietrze. Orchidea, kwiat uwielbiany ze względu na niezwykłe walory estetyczne, skutecznie niweluje tzw. smog elektromagnetyczny, czyli taki, który pochodzi ze sprzętów elektronicznych.

Niezwykła natura

Piękne i skuteczne. Zwykłe gatunki kwiatów okazują się niezwykłymi przeciwnikami toksyn. Im więcej znajdzie się ich w naszych pomieszczeniach, tym większa szansa na skuteczne powstrzymywanie smogu. Warto zawczasu wdrożyć strategię walki o świeże powietrze. To jedyna szansa na pokonanie rywala, który nie ma wobec nas skrupułów.

Używamy plików "cookies", dzięki którym dostosowujemy treści do preferencji użytkowników oraz ciągle ulepszamy działanie serwisu. Szczegółowe informacje są w Polityce prywatności. Jeśli nie zmienisz ustawień przeglądarki, pliki "cookies" będą umieszczane na Twoim urządzeniu, co jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

Rozumiem, zamknij to okno