Rośliny oczyszczające powietrze - paprotka

Jakość powietrza, które znajduje się w naszym domu, ma niezwykle duży wpływ na zdrowie oraz samopoczucie domowników. Negatywne działanie wywiera między innymi smog, spaliny samochodowe, dym tytoniowy, a także niektóre substancje zawarte w stosowanych kosmetykach czy chemikaliach. Pomocne z pewnością okażą się rośliny oczyszczające powietrze, które skutecznie usuną szkodliwe związki chemiczne.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem poprostuzdrowo.pl

W naturalny sposób poprawią one jakość powietrza, co przyczyni się do poprawy samopoczucia i zmniejszenia nieprzyjemnych dolegliwości spowodowanych przez niewidoczne dla oka toksyny. Poniżej przedstawiamy 22 rośliny oczyszczające powietrze, które warto mieć w swoim domu:

Aglaonema (Aglaonema Schott)

? LucaLuca [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Aglaonema pochodzi z tropikalnych rejonów Azji. Roślinę tę wyróżniają wielobarwne liście, dzięki czemu stanowi ona wspaniałą ozdobę wnętrz. Dodatkowo usuwa znajdujące się w powietrzu ksyleny oraz formaldehyd. Aglaonema jest dosyć łatwa w uprawie, należy jednak zapewnić jej odpowiednie warunki, takie jak odpowiednie podłoże oraz temperaturę. Rośliny tej nie należy również przestawiać ani obracać. Warto też wiedzieć, że jej sok działa drażniąco na skórę, dlatego podczas prac pielęgnacyjnych należy używać rękawiczek. Aglaonema nie powinna znajdować się w zasięgu dzieci i zwierząt domowych.

Aloes zwyczajny (Aloe vera)

Rośliny oczyszczające powietrze - aloes zwyczajny

? Photo by Noom Peerapong on Unsplash

Roślina ta posiada niezwykle dobroczynne właściwości, które znane były już od czasów starożytnych. Miąższ pozyskiwany z wnętrza liści aloesu wykazuje działanie nawilżające oraz kojące. Jest on również stosowany jako środek na rany, gdyż przyspiesza proces gojenia się skóry. Jednak warto wiedzieć, że nie zaleca się stosowania go na skórę w przypadku małych dzieci. Uprawiając aloes należy zapewnić mu odpowiednie warunki, takie jak dostęp do światła czy niezbyt wilgotne podłoże. Roślina ta usuwa z powietrza formaldehyd oraz benzen.

Anturium Andrego (Anthurium andraeanum)

Roślina ta naturalnie występuje w lasach równikowych na terenie Ekwadoru oraz Kolumbii. Jej nazwa upamiętnia Edouarda Andre’go, który odkrył ją w 1876 roku. Anturium posiada niezwykle atrakcyjny wygląd, który stanie się ozdobą każdego pomieszczenia. Czerwone, błyszczące kwiaty tej rośliny sprawiają, że jest ona częstym elementem bukietów. Można ją również uprawiać w doniczce, jednak należy pamiętać, że zawiera ona substancje trujące. Anturium Andrego usuwa znajdujące się w powietrzu ksyleny, amoniak oraz formaldehyd.

Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens)

Ta pochodząca z Madagaskaru roślina jest niezwykle efektowna. Dzięki temu jest ona często wybierana jako ozdoba wnętrz, zarówno mieszkań, jak i biur. Doskonale sprawdzi się również w salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gdyż usuwa z powietrza ksyleny, formaldehyd i toluen. Substancje te zawarte są w różnorodnych kosmetykach, takich jak lakiery do włosów czy do paznokci. Pielęgnacja areki jest bardzo łatwa. Roślina ta najlepiej czuje się w jasnych pomieszczeniach, jednak nie należy jej trzymać w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Trzeba również pamiętać, że areka źle znosi przeciągi.

Zobacz też:  Co to jest smog i jak wpływa na organizm człowieka?

Begonia (Begonia semperflorens)

Begonia stale kwitnąca to atrakcyjna roślina ozdobna. Jej odmiany posiadają różnokolorowe kwiaty, które wspaniale prezentują się nie tylko we wnętrzach, ale też na balkonach czy rabatach ogrodowych. Roślina ta wymaga odpowiedniego nawożenia, a także stale wilgotnej gleby. Oprócz atrakcyjnego wyglądu, begonia neutralizuje znajdujący się w powietrzu benzen oraz toluen, które znajdują się między innymi w farbach i rozpuszczalnikach. Dlatego jest to doskonały wybór dla osób, które cenią rośliny oczyszczające powietrze.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Jest to gatunek wiecznie zielonego pnącza, który znakomicie prezentuje się na murach oraz fasadach budynków. Roślina ta stanowi również wspaniałą ozdobę wnętrz, dlatego warto jest ustawić ją na przykład w salonie. Bluszcz pospolity posiada właściwości oczyszczające powietrze, neutralizując między innymi formaldehyd. Ta toksyczna substancja może powodować na przykład podrażnienie oczu oraz kaszel. Jest ona emitowana przez spaliny samochodowe, dlatego bluszcz pospolity to doskonały wybór do mieszkań usytuowanych przy ruchliwych ulicach. Należy jednak wiedzieć, że roślina ta jest trująca.

Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)

Chamedora wytworna pochodzi ze środkowego Meksyku i Gwatemali. Jest ona uprawiana jako ozdobna roślina pokojowa. Palma ta może osiągnąć wysokość około 1,2 metra, natomiast w naturalnym środowisku jej wysokość może sięgać 3 metrów. Jest ona łatwa w uprawie, może stać zarówno w cieniu, jak i w miejscu dobrze oświetlonym. Odpowiednia ilość światła słonecznego sprawi, że będzie ona szybciej rosła. Nie należy jednak umieszczać jej w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Chamedora wytworna oczyszcza powietrze między innymi z ksylenów, formaldehydu, benzenu, trichloroetylenu i tlenku węgla.

Chryzantema wielkokwiatowa (Chrysanthemum morifolium)

Wybierając rośliny oczyszczające powietrze, odpowiednim wyborem będzie również chryzantema wielkokwiatowa. Chociaż roślina ta najczęściej wybierana jest jako ozdoba grobów, warto jest zasadzić ją w ogrodzie lub uprawiać w domu. Posiada ona atrakcyjne kwiaty, które dostępne są w wielu różnych kolorach, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni dla siebie wariant. Roślina ta posiada niezwykle skuteczne właściwości oczyszczające powietrze, neutralizując między innymi ksyleny, benzen, formaldehyd i amoniak.

Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii)

Jest to palma daktylowa, która posiada niezwykle egzotyczny wygląd. Dzięki temu będzie ona wyjątkową ozdobą wnętrza. Roślina ta pochodzi z Indii, a jej łacińska nazwa upamiętnia Carla Roebelena, szwajcarskiego kolekcjonera orchidei. Daktylowiec niski jest dosyć trudny w uprawie, a w warunkach domowych nie osiąga zbyt dużych rozmiarów. Należy umieścić go w słonecznym miejscu, a w przypadku wystawienia go do ogrodu lub na taras ,należy osłonić go przed wiatrem. Ważne jest również zapewnienie mu odpowiedniej temperatury, która nie może być niższa niż 16 stopni Celsjusza.

Zobacz też:  Jak powstaje smog fotochemiczny i gdzie występuje?

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Dracena obrzeżona to roślina pochodząca z Madagaskaru. W warunkach domowych może ona osiągnąć wysokość 2 metrów, natomiast w swoim naturalnym środowisku jej wysokość przekraczać może 3 metry. Dracena obrzeżona skutecznie oczyszcza powietrze z takich substancji, jak ksylen, trójchloroetylen czy też formaldehyd. Substancje te znajdują się w składzie farb, rozpuszczalników oraz preparatów uszczelniających.

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Jest to kolejne wiecznie zielone pnącze, które stanowi wspaniałą ozdobę wnętrz. Roślina ta występuje naturalnie wyłącznie na wyspie Moorea, położonej w archipelagu Wysp Towarzystwa na Oceanie Spokojnym. Jednak dzięki temu, że epipremnum złociste zostało introdukowane, obecnie występuje ono na całym świecie. Dzięki właściwościom oczyszczającym powietrze, jest to doskonały wybór do każdego domu. Roślina ta usuwa formaldehyd, benzen oraz tlenek węgla.

Figowiec benjamina (Ficus benjamina)

Jest to roślina naturalnie występująca na terenie mieszczącym się od południa Azji do północnych obszarów Australii i Wysp Salomona. Ciekawostką jest fakt, że figowiec benjamina to oficjalne drzewo miasta Bangkok, a jago wysokość w naturalnym środowisku może osiągnąć aż 30 metrów. W warunkach domowych roślina ta pełni funkcję ozdobną, jest również stosowana jako naturalny oczyszczacz powietrza. Skutecznie neutralizuje ksyleny, formaldehyd, amoniak, benzen oraz oktan.

Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)

Filodendron czerwieniejący pochodzi z Kolumbii i jest on łatwy w uprawie. Rośliny tej nie można narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż może to powodować jej poparzenie. Filodendron usuwa z powietrza formaldehyd, jednak należy wiedzieć, że jest to roślina trująca. Zawarte w niej substancje podrażniają śluzówkę, wywołując wiele nieprzyjemnych objawów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nie trzymać jej w zasięgu dzieci oraz zwierząt domowych. Stanowi ona śmiertelne zagrożenie szczególnie w przypadku kotów.

Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii)

Po raz pierwszy roślina ta została opisana przez Roberta Jamesona, podczas jego podróży po Afryce w roku 1889. Posiada ona piękne kwiaty, które mogą mieć czerwony, żółty, różowy lub pomarańczowy kolor. Często stanowią one element bukietów, nadając im wyjątkowy wygląd. Roślina ta może być uprawiana w doniczce – w takim przypadku należy ustawić ją w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu, że Gerbera Jamesona jest niezwykle ozdobna, warto zdecydować się na nią, gdy kupujemy rośliny oczyszczające powietrze. Usuwa ona takie związki, jak benzen, formaldehyd, ksyleny oraz trichloroetylen.

Hoja różowa (Hoya carnosa)

Hoja różowa pochodzi z terenów Azji Południowo-Wschodniej. Roślina ta posiada atrakcyjne kwiatostany, które posiadają kształt gwiazdek. Dzięki temu jest ona niezwykle efektowna, dlatego doskonale sprawdzi się jako ozdoba pomieszczenia. Hoja różowa najlepiej czuje się w jasnym otoczeniu, ale nie można umieszczać jej w bezpośrednim działaniu promieni słonecznych. Nie zaleca się również jej przesadzania, gdyż może to mieć negatywny wpływ na jej wzrost oraz kwitnienie. Roślina ta posiada działanie oczyszczające powietrze, skutecznie usuwając benzen, formaldehyd czy toluen.

Paprotka (Nephrolepis exaltata)

Paprotka, czyli nefrolepis wyniosły, to niezwykle popularna roślina doniczkowa. Jest ona łatwa w uprawie, należy jedynie pamiętać, że wymaga ona dużej wilgotności powietrza. Bujne liście paprotki będą stanowić wspaniałą ozdobę każdego pomieszczenia, a dodatkowo posiadają one właściwości oczyszczające. Roślina ta skutecznie neutralizuje formaldehyd, który znajduje się między innymi w oparach spalin samochodowych.

Zobacz też:  Jak zapobiegać smogowi?

Rapis wyniosły (Rhapis excelsa)

Roślina ta, znana również jako palma biczowa, pochodzi z regionów azjatyckich. Jej oryginalny wygląd sprawiam, że stanie się ona wspaniałą ozdobą każdego pomieszczenia. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że rapis wyniosły będzie się doskonale prezentować, osiągając imponujące rozmiary. Do jego zalet należy również zdolność neutralizowania amoniaku, który unosi się w powietrzu. Substancja ta znajduje się w wielu różnych detergentach oraz barwnikach.

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Sansewieria gwinejska pochodzi z Afryki równikowej. Dzięki temu, że roślina ta cechuje się niezwykle wysoką odpornością na niekorzystne warunki, jest ona łatwa w uprawie. Można ją ustawić praktycznie w każdym miejscu, zarówno w zacienionym, jak i nasłonecznionym. Jeśli chcemy kupić do swojego domu rośliny oczyszczające powietrze, które nie są wymagające, sansewieria gwinejska będzie odpowiednim wyborem. Usuwa ona benzen oraz formaldehyd, a przy tym nie jest trudna w uprawie.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Jest to roślina ozdobna, która posiada błyszczące liście oraz piękne, białe kwiaty. Wykazuje ona właściwości filtrujące powietrze, oczyszczając je z substancji chemicznych, takich jak na przykład benzen czy aceton. Benzen znajduje się w niektórych farbach, lakierach czy też woskach do drewna, z kolei aceton znaleźć można w zmywaczach do paznokci oraz środkach czystości. Pomimo pięknego wyglądu, skrzydłokwiat może okazać się toksyczny dla dzieci i zwierząt domowych, dlatego roślinę tę należy trzymać z dala od ich zasięgu.

Szparag Sprengera (Asparagus densiflorus)

Szparag Sprengera to roślina z rodziny szparagowatych, która pochodzi z Afryki południowej. Jej oryginalny wygląd sprawia, że jest ona często wykorzystywana jako ozdoba bukietów. Z powodzeniem można ja również uprawiać w doniczce, dzięki czemu będzie ona stanowić wyjątkową dekorację pomieszczenia. Roślina ta jest dosyć wymagająca, należy ją odpowiednio pielęgnować oraz nawozić. Zbyt suche powietrze sprawia, że będzie ona atakowana przez szkodniki. Szparag Sprengera skutecznie neutralizuje takie substancje, jak formaldehyd, ksyleny, trichloroetylen, benzen oraz toluen.

Trzykrotka (Tradescantia)

Trzykrotka, znana również jako tradeskancja, to roślina pochodząca z Ameryki. Jej nazwa powstała na część angielskiego ogrodnika Johna Tradescanta starszego, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. Trzykrotka to popularna roślina ozdobna, która posiada atrakcyjny wygląd. Jest ona łatwa w uprawie, może stać zarówno w jasnym, jak i zacienionym miejscu. Wykazuje ona również działanie oczyszczające, neutralizując formaldehyd, trichloroetylen, benzen, toluen oraz ksyleny. Dlatego jest to doskonały wybór, gdy chcemy kupić łatwe w uprawie rośliny oczyszczające powietrze.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Zielistka Sternberga pochodzi z Afryki Południowej i jest ona niezwykle popularną rośliną pokojową. Jej jasnozielone liście sprawiają, że będzie ona wspaniałą ozdobą każdego pomieszczenia. Uprawa zielistki jest bardzo prosta, zaleca się przynajmniej raz w roku przesadzić ją do większej doniczki. Liście tej rośliny skutecznie oczyszczają powietrze z takich substancji, jak benzen i formaldehyd.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *