Właściwa edukacja - klucz do świeżego powietrza

Kryzys ekologiczny to nie wymysł, a rzeczywistość, z którą musimy się zmagać. Wiele miast w Polsce już dziś boryka się z problemem smogu. Nieustanny wzrost zanieczyszczeń negatywnie odbija się na stanie zdrowia wszystkich mieszkańców. Na szczęście są jeszcze miejsca, w których walka nie toczy się bezpośrednio ze smogiem, a jedynie z perspektywą ewentualnego zagrożenia. W tej sytuacji tym bardziej warto zainwestować czas w edukację - szczególnie młodego pokolenia - bo to właśnie ono zadecyduje o przyszłości środowiska.

Przykład idzie z góry

Najbardziej znaczące źródło wiedzy to rodzina. To w niej kształtują się poglądy i wszelkie postawy wobec świata. Proekologiczne podejście nie bierze się znikąd. Często jest wynikiem wychowania i skrupulatnego przekazywania wiedzy. Jako rodzice, dziadkowie, nauczyciele - wszyscy powinniśmy się poczuwać do obowiązku, by uczyć właściwych zachowań. Nauka miłości do natury poprzez zabawę to najprostsza droga do serca i umysłu dziecka. Chłonne wszystkiego co nowe, znacznie przychylniej w dorosłym życiu będą odnosiły się do środowiska, gdy dzieciństwo spędzą w otoczeniu drzew. Częste spacery, jazda na rowerze, a także obecność zwierząt w domu - to proste, a zarazem skuteczne sposoby zaszczepiania cennych wartości. Świat, w którym ekologia nie ma znaczenia, to świat, który nie ma racji bytu, dlatego warto zwracać uwagę nawet na te z pozoru prowizorycznie zwykłe obowiązki. Codzienność wymusza życie wobec schematu. Wynoszenie śmieci, palenie w kominku, dojazd do pracy. Można każdą z tych czynności wykonywać w sposób zgodny, jak i niezgodny z naturą. Wyłącznie od nas zależy, po której stronie barykady się znajdziemy. Warto mieć jednak na uwadze, że za nami podążą nasze dzieci, wnuki i prawnuki. Odwrotu nie będzie, a natura sama sobie nie pomoże.

Kampanie edukacyjne

Niezwykle potrzebne i coraz bardziej skuteczne. Kampanie edukacyjne budują świadomość całego społeczeństwa. Niezależnie od wieku, swym przekazem trafiają do niemal wszystkich grup, a co najważniejsze pozostawiają po sobie pozytywny efekt w postaci działań. Energa, sprzedawca energii elektrycznej dla domów i firm, od dawna skutecznie realizuje swą strategię właśnie na tej płaszczyźnie. Obecnie kładzie jeszcze większy nacisk na edukację za pomocą swojego nowego programu “Oddycham z energią”. To kontynuacja działań Grupy na rzecz ekologii oraz ochrony środowiska. Kampania edukacyjna w tym przypadku obejmuje zarówno dzieci jak i dorosłych, ponieważ niezależnie od wieku, nigdy nie jest za późno na zmiany. Każde nawet te najdrobniejsze zaprocentują w przyszłości.

Wspólne działania

Mówienie to tylko jeden ze sposobów. Znacznie skuteczniejszą formą edukacji jest nauka poprzez wspólne działanie. Taką strategię przyjęła Energa, która w swej skutecznej walce o świeże powietrze wykracza poza standardowe działania. Sprzedawca energii elektrycznej tworzy ogrody przy gminnych placówkach edukacyjnych. To jedna z wielu proponowanych przez Grupę form zwiększania świadomości dotyczącej środowiska naturalnego. Poprzez wspólne działania, które przynoszą widoczne rezultaty, znacznie łatwiej o pozytywny efekt końcowy. Ogrody przy gminnych placówkach to pomysł, który będzie cieszył oko. Przyczyni się do zwiększenia ilości tlenu, a jednocześnie każdego dnia będzie miejscem zabaw dla dzieci. Dorastanie w warunkach przyjaznych środowisku pozwala właściwie kształtować wartości, wśród których natura nie znajdzie się na ostatnim miejscu.

Współczesny świat negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Pędząc wśród codziennych obowiązków zapominamy o tym co najważniejsze i najcenniejsze. Pewnych zmian nie da się cofnąć. Zniszczona natura to nie projekt, który w każdej chwili można wskrzesić, wprowadzić kilka zmian i gotowe. Niestety, to całokształt twórczości całego społeczeństwa, od którego świadomości zależy jej dalszy los. Skuteczna edukacja to jedyna szansa na zmianę postrzegania natury i realną pomoc w dbaniu o każdy jej element.

Używamy plików "cookies", dzięki którym dostosowujemy treści do preferencji użytkowników oraz ciągle ulepszamy działanie serwisu. Szczegółowe informacje są w Polityce prywatności. Jeśli nie zmienisz ustawień przeglądarki, pliki "cookies" będą umieszczane na Twoim urządzeniu, co jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

Rozumiem, zamknij to okno